8. ročník VEGEFESTu – nově festivalu soběsta(te)čnosti se uskuteční 29. - 30. září 2018 na Vyšehradě
Festival VEGEFEST po sedmi letech existence dokončil proměnu z festivalu zaměřeného primárně na stravování na festival věnovaný udržitelnému a soběstačnému životnímu stylu, neboť původní poslání festivalu s těžištěm v oblasti stravování bylo naplněno společně s rozšířením veřejně dostupných možností vegetariánského, veganského i raw stravování.
Hlavním cílem současného festivalu je přivést pozornost k neohleduplnému nakládání se zdroji planety, na které žijeme, k ekologické stopě, kterou obecně přesycená a na zisk orientovaná západní společnost vytváří a inspirovat návštěvníky k pozitivním změnám, které lze v tomto ohledu učinit v každodenním životě.
ZMĚNA KONCEPCE FESTIVALU S SEBOU NESE NĚKOLIK ORGANIZAČNÍCH ZMĚN:
Do organizačního týmu festivalu vstupuje SoMA (School of Modern Art) a Akademie soběstačnosti
Na festival bude VOLNÝ vstup bez pokladen – návštěvníci přispějí na organizační zajištění festivalu dobrovolným zakoupením bambusového příboru, který umožní konzumaci na místě. S tím souvisí možnost rozprostřít stánky po větší ploše a poprvé otevřít prostor festivalu i pro kolemjdoucí turisty.
Vegefest aktivně pokračuje v koncepci ZeroWaste nejen na místě, ale i během přípravy festivalu. „Baví nás hledat, kde všude lze učinit malé kroky ke snížení plýtvání a zjišťujeme, že všude. Proto letos rušíme komerční tisky a budeme propagovat festival zejména elektronickou cestou. Doufáme, že se VEGEFEST stane inspirací pro další festivaly a akce konané ve veřejném prostoru“, říká organizátorka festivalu Tereza Dlabalová.
Všichni prodejci se stejně jako loni zavázali k použití kompostovatelného nádobí, které pro festival dodává společnost Bio Planeta a zajistí jeho likvidaci, a také likvidaci bio odpadu. I letos bude probíhat třídění odpadu na místě před očima návštěvníků, s komentářem odborníků k jednotlivým materiálům a postupům recyklace. Opakovatelně použitelný bambusový příbor SPORK („spoon+fork“ - lžičkovidlička) se letos stává dobrovolnou vstupenkou na festival a kromě toho, že se tímto krokem ušetří mnoho jednorázových příborů, návštěvníkům zůstane i po skončení festivalu.
Stejně jako v minulých letech se VEGEFEST zcela obejde bez alkoholu.
Případný výtežek z festivalu poputuje na podporu projektu BOSQUE MEDICINAL, který má za cíl ochranu člověkem nedotčené části ekvádorského amazonského pralesa.
PROGRAM 8. ROČNÍKU:
Hlavní program osmého VEGEFESTu bude sestávat hlavně z přednášek a workshopů z oblastí permakultury, přírodního stavitelství, zdravého stravování, domácí výroby, zero waste, alternativních zdrojů energií, lokální ekonomiky, komunit, osobního rozvoje a dalších. VEGEFEST otevírá prostor jako pro nové informace a vzdělávání, tak pro sdílení již nabytých zkušeností ze soběstačného života.
Program bude probíhat v sobotu od 11 do 19h a v neděli od 10 do 18h, v blocích o délce 1 – 2 hodiny, souběžně v sále Starého Purkrabství a ve venkovním šapitó. Jednotlivé semináře, přednášky a workshopy budou hrazeny účastníky na místě přímo lektorům.
Hlavní přednáškový program bude doplněn zdravým vegetariánským i veganským občerstvením a volně plynoucím doprovodným programem okolo ohně. Nebude opět chybět ani dětský koutek, cvičení pod širým nebem, masážní stan, dařiště a prodej doplňkových produktů s důrazem na BIO a lokální výrobky.
Festival se koná za každého počasí.
Pražskému festivalu předcházel ve dnech 22. – 29. července 2018 1. ročník týdenního Festivalu soběsta(te)čnosti v meditačním centru Sklenářka a poskytl za účasti cca 100 návštěvníků větší prostor pro praxi (stavba ekodomu, šití bot, práce s hlínou, tvoření permakulturních záhonů, výroba domácí kosmetiky ad.). Na oba festivaly naváží Soběsta(te)čné víkendy konané od podzimu 2018 měsíčně tamtéž, a vrcholící 2. ročníkem týdenního festivalu na přelomu července a srpna 2019.
PROGRAM:
l Přírodní stavitelství a energetická soběstačnost (Pavel Černý)
l Osobní dům a rodová zahrada (ing. Arch. Petr Hájek)
l Česká permakultura (Alena Suchánková)
l Rodina v klidu – jak v dnešní době vychovávat děti k soběstačnosti (Martina Elterlein)
l Bosá chůze, bosé boty (Filip Pathik Vystavěl)
l Koncept ekovesnice (Spolek Zeměsouznění)
l Šťastná a udržitelná společnost (Alena Suchánková)
l Kruhy kmenů – ochutnávka poradního kruhu (Natural Spirit)
l Učení přírodních národů (Honza Dlabal)
l Pěstování ovocných stromů (i ve městě) (PagoPago)
l Ženské bylinné rituály (Alexandra Martina Běhalová)
l Agnihotra – využití síly ohně (Ulrich Berk)
l Jak žít pravdu (Tomáš Šimo)
SOBOTA ODPOLEDNE
MODEROVANÁ DISKUSE „CESTY K SOBĚSTAČNOSTI“
účinkují: Pavel Černý, Petr Skořepa, Wlasta Hlinková, Tomáš Svoboda, Petr Hába
provází: Stanislav Miler
Ve spolupráci se Sacred Chants budou součástí Vegefestu dva večerní koncerty:
SOBOTA v 19h: NESSI GOMES (britská zpěvačka, která se narodila na malém ostrově Guernsey v portugalské rodině, spojuje vlivy obou částí svého etnického původu, mísí tradiční, emocionální folkovou hudbu Fado s britskou progresivní moderní inspirací).
NEDĚLE v 18h: MAOK (multitalentovaný slovenský hudebník, jehož hudba zavede posluchače do světů vnitřních i vesmírných).
Vstupenky na oba koncerty jsou samostatně v předprodeji na GoOut (https://goout.net/en/prague/).
Změna programu vyhrazena. Festival se koná za každého počasí.
Vstupné na festival:
- dobrovolný příspěvek 100 Kč za bambusový příbor SPORK a na podporu organizačního zajištění festivalu. Tuto „vstupenku“ bude možné zakoupit od 1. června i v předprodeji na GoOut.
- jednotlivé přednášky a workshopy hrazené přímo lektorům v hotovosti na místě.
Tagy: vegefest
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS