Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pražské Quadriennale propukne již za necelý měsíc, na piazzettě Národního divadla vyroste labyrint

intersekce prazske quadriennale
Intersekce na piazzettě Národního divadla
18.05.2011 18:14 | Už jen necelý měsíc zbývá do zahájení Pražského Quadriennale (PQ), největší a světově sledované přehlídky scénografie a divadelního prostoru. Přípravy jsou však v plném proudu. K nejviditelnějším důkazům patří zahájení výstavby jednoho ze stěžejních projektů letošního ročníku – projektu Intersekce na piazzettě Národního divadla. V průběhu konání PQ od 16. do 26. června zde budou důmyslný labyrint 30 boxů okupovat umělci zvučných jmen z oblasti současného divadla a výtvarného umění jako Ilya a Emilia Kabakovovi, Romeo Castellucci, Josef Nadj či Josef Bolf.


Piazzetta se tak díky živé výstavě, která nabídne návštěvníkům mimo jiné lekce tanga, výtvarné dílo ze svatebních šatů, zpívající sochy a divadelní i taneční představení, zvukové instalace a projekty zahrnující video art, světelný a zvukový design, módu či výtvarné umění, stane po Veletržním paláci druhým hlavním centrem letošního Quadriennale a rovněž novým místem setkávaní Pražanů i návštěvníků hlavního města. Program zde doplní vždy od 22:00 hodin filmové projekce. Součástí projektu, jenž vyrůstá dle návrhu izraelského architekta Orena Sagiva, je i bar, který bude otevřen po celý den až do noci. Více informací na www.pq.cz.


Koncepci projektu Intersekce, jednoho z hlavních pilířů Pražského Quadriennale, popisuje umělecká ředitelka PQ a kurátorka Intersekce Sodja Lotker slovy: „Naším cílem je nabídnout návštěvníkům umělecké zážitky jinou formou, chceme odvést divadlo z divadelní scény a umožnit divákům vstřebat jej jinak, než je převážně zvyklý.“ Boxy zároveň nejlépe ukážou prolínání umění, architektury a veřejného prostoru. Ve svém konceptu Sagiv nápaditě propojil obří kostky, kde budou probíhat umělecké prezentace i živé performance, s veřejně přístupnou střechou, s terasami a odpočinkovými moly.


„Důležitým prvkem je průnik s veřejným životem. Setkání s každodenností bude velmi důležitým momentem projektu. Bude to taková umělecká vesnice. Jednotlivé boxy sice budou skořápkami pro performery, ale skořápkami veřejnými. Dohromady na piazzettě vytvoří novou krajinu. Fungovat bude pro návštěvníky celý den,“ vysvětluje architekt projektu Oren Sagiv. „Vytvářím prostor pro neplánované aktivity, které se tam mohou stát,“ dodává.


Pražané mohou již nyní obdivovat, jak na prostoru piazzetty rostou dřevěné konstrukce jednotlivých boxů i ocelové nosníky, které budou sloužit k vynesení unikátního roštu z horizontálně ložených překližek. Právě propojené linie z tohoto přírodního materiálu vytvoří budoucí veřejnou zónu a zároveň výrazný architektonický protipól boxům - bílým objektům ukrývajícím jednotlivé umělecké expozice.


Vedle svého unikátního provedení budou boxy lákat návštěvníky i svou náplní. Mezi největší hvězdy, jež pro piazzettu Národního divadla chystají speciální projekty, patří rusko-americká umělecká dvojice Ilya a Emilia Kabakovovi, jejíž tvorbu charakterizuje fůze každodenních témat a konceptuálního přístupu ve výtvarném umění a divadle. Pozornost přitahuje nesporně i britský umělec a spisovatel transformující jazyk do vizuálních materiálů Nathaniel Mellors, jehož práce byly vystaveny mimo jiné v Tate Britain v Londýně či Stedelijk Museum Amsterdam. Světové renomé předchází rovněž respektovaného tanečníka a choreografa Josefa Nadje, jehož tvorba se vyznačuje přirozeným prolnutím tance, divadla a výtvarného umění.

Na akci, jež by vydala na samotný festival, dále participují například věhlasní umělci či soubory jako zřejmě nejvýznamnější současná scénografka a spolupracovnice režiséra Christopha Marthalera Anna Viebrock, či irský činoherní soubor reflektující palčivé otázky současnosti Abbey Theatre, dvojice výtvarných umělců Guerra de la Paz vytvářející prostorové instalace z nejrůznějších textilních materiálů. Do Prahy se vrátí scénografka Monika Pormale či režisér a scénograf Brett Bailey, kteří zastupovali Lotyšsko, respektive Jihoafrickou republiku na posledním Quadriennale v roce 2007, a budou také členy letošní mezinárodní poroty.

Českou republiku bude vedle legendy české fotografie Bohdana Holomíčka reprezentovat jeden z nejuznávanějších tuzemských všestranných umělců, jenž díky tématům, rukopisu a uhrančivé atmosféře svých maleb pronikl do předních domácích i světových sbírek – Josef Bolf a dále scénograf a všestranný umělec Egon Tobiáš. Další z boxů „roztančí“ tuzemskému publiku dobře známá rumunská choreografka a tanečnice Ioana Mona Popovici.

Podrobné informace o jednotlivých projektech a všech umělcích jsou k dispozici na http://www.intersection.cz/boxy/.




Seznam umělců projektu Intersekce
Nathaniel Mellors // Ana Borralho & João Galante // Markus Schinwald // Mareunrol’s // Brett Bailey / the Third World Bunfight // Socìetas Raffaello Sanzio // Hooman Sharifi / Impure Company // Ilya a Emilia Kabakov // Monika Pormale // Hans Rosenström // Anna Viebrock / Till Exit // Josef Bolf // Josef Nadj // Guerra de la Paz // Terike Haapoja // Egon Tobiáš // Elevator Repair Service // Ioana Mona Popovici / Simon Vincenzi // Ulla von Brandenburg // Caroline Evans / Hansjörg Schmidt // Bohdan Holomíček / Eva Hrubá // Abbey Theatre // Harun Farocki // Dace Džeriņa // Paul Divjak // Dejan Kaludjerović //


Jednodenní vstupenky na hlavní sekce Pražského Quadriennale včetně programu na piazzettě Národního divadla stojí 200 Kč, dvoudenní 300 Kč. Snížené vstupné činí 150/200 Kč. Pořadatelé vycházejí vstříc i rodinám: 2 dospělí + min. 1 dítě do 18 let zaplatí za jednodenní vstupenku 400 Kč, za dvoudenní 550 Kč. S kterýmkoli typem vstupenky se mohou návštěvníci na piazzettu kdykoli vracet. Jednodenní a dvoudenní vstupenky bude možné zakoupit již od poloviny května v síti Ticketpro. Pro profesionály a studenty jsou do 31. května otevřené akreditace na www.pq.cz. Profesionálové mohou akreditaci na 11 dní pořídit za 1 000 Kč, studenti za polovinu.


Tagy: Pražské Quadriennale


Přidej komentář