Magazín kulturního dění v Praze a okolí

České komponistky? Skladby se našly v archivech

160724pcs01
Klavíristka Barbora Brabcová a houslistka Elizabeth Jiřičková (zleva) přinášejí unikátní koncertní projekt, ve kterém pod názvem Pocta českým skladatelkám představí posluchačům skladby Vítězslavy Kaprálové, ale i jejích téměř neznámých kolegyň. Ojedinělé vystoupení se uskuteční v Jezuitském sále Hotelu Růže 19. července v rámci 33. ročníku hudebního Festivalu Krumlov
16.07.2024 12:25 | Ladislav Lhota

Letošní ročník (již 33.) mezinárodního hudebního Festivalu Krumlov oslaví nejen známé komponisty samostatným koncertem Pocta českým skladatelům (Městské divadlo, 17. července od 19.30; zahrají pianistka Terezie Fialová a violoncellista Jiří Bárta, skladby Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka a Petra Ebena), ale přichystal rovněž Poctu českým skladatelkám. Večer v podání jihočeských rodaček Elizabeth Jiřičkové (housle) a Barbory Brabcové (klavír) se uskuteční v Jezuitském sále Hotelu Růže 19. července od 19.30 hodin.

Č. KRUMLOV – Myšlenka vzdát poctu českým skladatelkám v rámci krumlovské přehlídky se zrodila před necelým rokem. „Nápad jsem nadhodila na rautu při zakončení minulého ročníku,“ přiznává českobudějovická rodačka Elizabeth Jiřičková, která má čerstvě za sebou sedmileté studium hudby a hudební historie na Royal Academy of Music v Londýně. „V debatě zaznělo, že nikdo z nás dosud nezaregistroval koncert věnovaný skladatelské tvorbě českých žen. Současná scéna v Anglii pilně představuje posluchačům tamní nebo americké autorky, hraje se dílo Francouzky Lilli Boulangerové. Řekli jsme si, že zkusíme vdechnout život práci málo známých českých autorek,“ vysvětluje.

Od realizačního týmu Festivalu Krumlov brzy přišla výzva k přípravě koncertu. „Celý projekt byl v tu chvíli ještě v plenkách,“ přiznává mladá umělkyně, která do jednoho ze třech absolventských vystoupení na londýnské půdě zařadila skladby Vítězslavy Kaprálové pro housle a klavír. Bez konkrétních vědomostí si byla téměř jistá. Přeci není Kaprálová sama v takovém hudebním národě. Co Čech, to muzikant. S klavíristkou Barborou Brabcovou pocházející z Tábora zahájily pátrání. „Zašly jsme do archivů. Do Městské knihovny a Českého muzea hudby v Praze. Objevily jsme pozůstalost, přehrabovaly jsme dopisy a rukopisy. Vybádaly jsme víc materiálu, než je potřeba na recitál,“ usmívá se.

Nadšené jihočeské hudebnice vytvořily unikátní projekt. Daly vzniknout programu sestavenému ze skladeb tuzemských skladatelek. Stane se zároveň festivalovou premiérou pro Jezuitský sál Hotelu Růže, ve kterém obě protagonistky již vystupovaly (nikoliv společně) ve studentských létech. „Hrála jsem tam ve svých třinácti nebo čtrnácti před nástupem na budějovickou konzervatoř. Podobnou zkušeností se může pochlubit i Bára. Do sálu se znovu podíváme v den koncertu. Budeme vydatně zkoušet, abychom nacítily akustiku a prostředí,“ těší se houslistka, jež vystupovala v mnoha zemích nejen sólově, ale i orchestrálně. Kritici vyzdvihují její měkký, plný tón a charismatický projev.

Ladislav Lhota
Foto archiv Festivalu Krumlov

Pocta českým skladatelkám. Program koncertu 19. 7.:

Vítězslava Kaprálová: Legenda op. 3/1
Vítězslava Kaprálová: Burleska op. 3/2
Vítězslava Kaprálová: Elegie
Zdenka Kendíková: Dvě mazurky
Jana Obrovská: Podzimní preludia – 1. Allegro moderato, 2. Andante, 3. Allegro Energico, 4. Moderato
Anna Houdková-Kozánková: Lístek do památníku
Geraldine Mucha: Sonata g moll 1. Moderato 2. Allegro 3. Andante
Sláva Vorlová: Ukolébavka a Tanec op. 16
Matylda Chrudimská: Touha op. 29


160724pcs02


Přidej komentář