Hmyzí tváře jsou oknem do tajemství přírody
Jihočeské muzeum na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích otevře slavnostní vernisáží 12. prosince unikátní výstavu detailních snímků hlav hmyzu pod názvem Hmyzí tváře. Fotografie pořídili vědci z Biologického centra Akademie věd České republiky pomocí nejmodernějších elektronových a optických mikroskopů. Expozice představí pozoruhodný mikrosvět od zástupců evolučně nejstarších skupin hmyzu, jejichž předkové se vyskytovali v prvohorách, po nejmladší druhy.
ČESKÉ BUDĚJOVICE – Výstava oslavuje rozmanitost a estetickou jedinečnost hmyzu, současně upozorňuje na jeho zásadní roli v ekosystémech a nutnost ochrany. Hmyz patří k nejstarším suchozemským organismům a je nejpočetnější a nejrozmanitější skupinou živočichů. Podle odhadů žije na světě kolem pěti milionů hmyzích druhů, přičemž popsaná je asi pětina. Studium hmyzu umožňuje pochopit biologickou rozmanitost stejně jako klíčové ekologické procesy, zároveň poskytuje cenný vhled do historie života na Zemi. Hmyz také inspiroval nespočet objevů a inovací v mnoha oblastech, včetně zemědělství, lékařství, techniky, robotiky nebo materiálů.
V posledních desetiletích hmyz dramaticky ubývá kvůli ztrátě přirozených biotopů, používání pesticidů, změnám klimatu a znečištění životního prostředí. Tento úbytek ohrožuje nejen hmyzí populace, ale i na nich závislé rostliny a další živočichy. Ochrana hmyzu je nezbytná pro udržení zdraví ekosystémů, které jsou nepostradatelné i pro lidskou společnost a její budoucnost. Návštěvníci ojedinělé výstavy mohou na fotografiích prozkoumat hmyzí říši, jež nás obklopuje a kterou běžně přehlížíme, nechat se přenést do mikroskopického světa, kde se každá tvář hmyzu stává oknem do tajemství přírody. Připravený je vzdělávací program pro základní i střední školy a také výtvarná soutěž.
(lho)
Foto archiv Jihočeského muzea
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS