Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kdo se skrývá pod rouchem Bílé paní? Perchta nebo Markéta?

bp01
V rámci nočních prohlídek Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec se návštěvníci dozví skoro pravdu o Bílé paní
22.07.2017 13:02 | Ladislav Lhota

Noční prohlídky Státního zámku Jindřichův Hradec, který je třetím největším komplexem svého druhu v České republice, se staly v posledních více než dvou desetiletích vrcholem kulturního léta u soutoku Nežárky a Hamerského potoka. Letošní noční seriál pod názvem Skoropravda o Bílé paní se uskuteční v době od 2. do 5. srpna. Diváci se mohou těšit na dvacítku herců a také dva koně. Tradičně navštíví Rondel, středověkou kapli nebo černou kuchyni, poprvé se podívají do setmělých interiérů prvního patra Adamova stavení.

JINDŘICHůV HRADEC – Proč Skoropravda? Návštěvníci se dozví skoro pravdu o přízraku Bílé paní, nešťastné Perchtě z Rožmberka. Manžel Jan z Liechtensteinu ji týral takovým způsobem, že mu nedokázala odpustit ani na jeho smrtelném loži a od těch časů v podobě Bílé paní stále bloudí po hradech Vítkovců. Nebo je oním dobrým duchem hradeckého zámku přízrak Markéty z Hardeggu, ženy nepokojného a odbojného Jindřicha II., která nakonec vstoupila do kláštera a rozdávala chudým sladkou kaši?

Letošní noční prohlídky premiérově organizuje vedení zámku ve vlastní režii. Naučné i zábavné výlety napříč staletími se však omezí pouze na první srpnový týden, neboť déle není možné udržet pohroomadě tak četný herecký ansámbl. „Do značné míry proto půjde o neopakovatelnou záležitost,“ zdvíhá prst kastelán Jan Mikeš. „Dlouho jsem toužil po bližším osvětlení legendy o Bílé paní. Vsadil jsem na spolupráci s režisérem Jiřím Rezkem,“ prozrazuje. 

Od válečníka zamířila k chudým

Stejně jako na vítkovských hradech a zámcích Českém Krumlově nebo Rožmberku, opírají se Jindřichohradečtí o pověst s paní Perchtou. Mají však  ještě tip na Markétu z Hardeggu, která žila v době Karla IV. „Její manžel Jindřich II. byl téměř permanentně ve válce. Dokonce čelil i vojsku Karla IV., přestože českému králi kdysi zachránil život. Po Jindřichově smrti měla asi Markéta dost všeho válčení. Odešla do kláštera klarisek a věnovala se charitě. Pravděpodobně ona začala na Zelený čtvrtek podávat chudině sladkou kaši a kvůli bílému hábitu jí lidé začali říkat Bílá paní,“ vysvětluje Jan Mikeš.

Pověst o přízračné postavě se přenesla do 17. století, kdy Bohuslav Balbín v hradeckém archivu narazil na dopisy Perchty z Rožmberka a spojil ji s legendou. „Pravdu nezjistí nikdo. Nebereme se úplně vážně, proto se noční představení jmenují Skoropravda. Autor scénáře Jiří Rezek usiloval o to, aby každý návštěvník odcházel s pocitem, že si vlastně nemůže být jistý žádnou z variant,“ dodává kastelán s úsměvem. Vstupenky v ceně 200, 140 a 50 korun lze rezervovat na www.zamek-jindrichuvhradec.eu.

Ladislav Lhota
Foto archiv NPÚ


bp02
bp03


Přidej komentář