Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kotvu obsadily práce fotografů z jubilující školy

skf01
Autorem snímku z vystavovaného souboru Hlavní nádraží Praha je Rudolf Hojdar
14.01.2017 11:10 | Ladislav Lhota

Přísálí českobudějovického kina Kotva zaplňuje od 13. ledna do 16. února bilanční výstava Patnáct let Školy kreativní fotografie v Praze (2001 – 2016). Veřejnosti se představuje výběr z nejlepších prací současných studentů i lektorů, který doprovází v přilehlé kavárně instalovaná tematická expozice Hlavní nádraží Praha ve fotografiích absolventů ŠKF. Prezentuje se výhradně volná tvorba, nechybí snímky oceněné v soutěži Czech Press Photo.  

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Škola kreativní fotografie je soukromým subjektem, ktery poskytuje vzdělání v oblasti fotografie širokému spektru zájemců, od úplných začátečníků po ty, kteří se chtějí fotografii věnovat profesionálně. Od roku 2003 sídlí ve Spálené ulici v Praze. V současné době nabízí kurzy a workshopy, od krátkodobých večerních pro začátečníky či mírně pokročilé uchazeče, přes kurzy víkendové a semestrální, až po studium rekvalifikační, akreditované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Školou prošly za dobu její existence tři tisícovky frekventantů a mnozí jsou v oboru fotografie velmi úspěšní. Celá řada absolventů ŠKF studuje nebo již úspěšně zakončila svá studia na vysokých uměleckých školách – Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě, pražské FAMU či UJEP v Ústí nad Labem. Další bývalí žáci se věnují fotografii v rámci profesionální živnostenské praxe, jiní dosahují významných úspěchů ve fotografických soutěžích nebo prestižních festivalových přehlídkách.

Soubor z nádraží vznikl za den

Výstava k patnácti letům ŠKF není vzhledem k omezenému prostoru úplně retrospektivní, ale spíše představuje náhled do tvorby z posledního období. Pod jednotlivými snímky nebo částmi souborů jsou podepsaní Lucie Čejková, Kateřina Červená, Rudolf Hojdar, Ivana Jirovská, Jitka Krejčová, Jana Kupčáková, Hadis Medenčević, Lucie Michajlov, Alexandr Petrželka, Marcela Prokopová, Karel Prskavec, Jaromír Santler, Renata Strnadová, Renata Süssová, Zdeněk Tichý, Konstantin Tilberg, Radka H. Větrovcová, Martin Vitouš, Gabriela Zieglerová.

S kolekcí Veřejné soukromí, která zvítězila v soutěži Czech Press Photo, se prezentuje Zdeněk Vajner, a dvě ukázky ze svého souboru Jízda přidal autor výstavy Miroslav Němeček, rodák z Tábora, fotograf a lektor, absolvent Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě a především vedoucí ŠKF v Praze. „Doufám, že nejsem natolik sebestředný, že bych potřeboval válcovat studenty a ukazovat se před nimi, ale i vedoucí školy by měl občas jít s kůží na trh,“ usmíval se při vernisáži nad černobílými záběry lyžařů v mlze.

Doprovodná tematická expozice z pražského hlavního nádraží se pokouší svébytnou formou fotografické řeči i specifickým jazykem každého autora obrazově pojmenovat a charakterizovat atmosféru největšího železničního uzlu v republice. „Při dokumentaristické praxi v rekvalifikačním kurzu během jediného dne loni zjara fotografovalo deset lidí. Vybral jsem šest (Silvie Festová, Rudolf Hojdar, Irena Miškovská, Adolf Mouder, Jan Stojan, Tereza Stuchlová – pozn.). Až mě šokovalo, že lze vytvořit velmi kvalitní soubor v tak krátkém časovém úseku,“ přiznal Miroslav Němeček.    

Ladislav Lhota
Foto autor a ŠKF



skf02
skf03
skf04
skf05
skf06


Přidej komentář