Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Malý poklad z 5. a 6. století lze spatřit v Písku

151024mpo01
Mimořádná krátkodobá výstava v Prácheňském muzeu v Písku představuje od 15. do 20. října vzácnou kolekci královských šperků z 5. století a honosný závěs koňského postroje ze 6. století. Předměty jsou součástí malého pokladu, který byl objevený poblíž obce Mšec u Rakovníka resp. v Řevničově a náleží do sbírek Muzea T. G. M. ve středočeském Rakovníku
15.10.2024 09:24 | Ladislav Lhota

Prácheňské muzeum v Písku zve na mimořádnou krátkodobou výstavu unikátních zlatých předmětů z 5. a 6. století. Pod názvem Královské insignie pozdní antiky ze Mšece a Řevničova mohou návštěvníci od 15. do 20. října vzácně spatřit malý poklad objevený nedaleko Rakovníka v roce 2020. Skládá se ze zlatých královských šperků zdobených drahokamy a honosného zlaceného závěsu koňského postroje. Do bezpečnostní vitríny uložily cennosti archeoložky z Muzea T. G. M. Rakovník Jana Bezáková a Kateřina Blažková.

PÍSEK – Poblíž obce Mšec u Rakovníka se roku 2020 podařilo objevit opaskovou přezku a prsten s drahokamovou výzdobou z 5. století. Oba šperky jsou velmi vzácné a především přezka, ač dobově poničená, nacházejí v Evropě pouze dalších pět protikladů. Nejbližšími analogiemi jsou předměty z pokladu franského krále Childericha v Tournai nebo v knížecích hrobech z Apahidy v Transylvánii. Druhým vzácným nálezem je zlacený honosný závěs koňského postroje z Řevničova, který nachází obdobu v prostředí severských barbarských vládců ze závěru 6. století.

Technologické a materiálové analýzy, provedené na specializovaných pracovištích v České republice a zahraničí (pařížský Louvre) prokázaly, že šperky z těchto královských nálezů sdílejí stejné pracovní postupy i materiál. Především jde o hlavní výzdobný motiv, tvořený z indických almandinů a lemovaný kabošony z českých granátů. Jedná se o první prokázané užití českého granátu v dějinách technologie a šperkařství. „Řada indicií nasvědčuje tomu, že tyto královské šperky jsou zhotovené v císařských dílnách v Konstantinopoli. K barbarským vládcům se podobné předměty dostávaly jako diplomatické dary,“ vysvětluje kurátor písecké výstavy Jaroslav Jiřík.

(lho)
Foto archiv Prácheňského muzea


151024mpo02
151024mpo03
151024mpo04
151024mpo05


Přidej komentář