Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Masopustní veselí zaplaví Český Krumlov s okolím

140225krm01
Masopustní veselí s rejem barevných masek, doprovodnou hudbou, tancem a dobrým jídlem zaplaví také letos historické centrum Českého Krumlova. Bohatý program nebude chybět v Kájově, Zlaté Koruně, Plešovicích nebo Větřní
14.02.2025 17:36 | Ladislav Lhota

Blíží se masopustní období, které se neobejde bez bujarého veselí, barevných masek, dobrého jídla, hudby či tance ani v Českém Krumlově a okolí. Hlavními událostmi na půdě okresního města budou Růžičková koleda v podání folklorního souboru Jitřenka (neděle 2. března). O dva dny později následuje masopustní průvod, který pořádá zdejší ZUŠ již podevatenácté. Program se chystá v nedalekém Kájově, Zlaté Koruně, Plešovicích či ve Větřní.

Č. KRUMLOV – Růžičková koleda v podání folklorního souboru Jitřenka se uskuteční v neděli 2. března. Průvod tvoří dvanáct koledníků, svobodných mládenců, stejný počet jako Kristových apoštolů. Koledníci jsou svátečně oblečení do tmavého obleku a bílé košile s červenou kravatou, která symbolizuje Kristovu krev. Na hlavách mají klobouky zdobené papírovými růžičkami – je jich zde tolik, jako dní v daném roce. Průvod vyrazí ve 13 hodin od Městského divadla, přes náměstí Svornosti a ulice Radniční – Ostrov – Široká, zvesela dojde až do Linecké ulice k Seidelům. Na několika místech koledníci zastaví a předvedou divákům tradiční růžičkovou koledu.

Neodmyslitelnou součástí oslav bude masopustní průvod, který letos znovu pořádá ZUŠ Český Krumlov. „Ukáže se kolem padesáti masek z předešlých let, navíc přes šedesát nových na letošní téma: Příběh dobrodružné plavby. Můžete se těšit na masky římských či slovanských bohů a bohyň, démonů a bludiček, ale i ryze českých postav z knihy Babička od Boženy Němcové,“ prozrazuje Jana Holcová ze ZUŠ. Masopustní průvod projde centrem města podle zvyku v úterý před Popeleční středou, letos 4. března. Na úvod požehná krumlovský prelát Václav Pícha u kostela Sv. Víta v 16 hodin, následuje povolení starosty Alexandra Nográdyho u radnice na náměstí Svornosti.

Vystoupí Lakomá Barka

Od loňského roku se mírně změnila trasa průvodu. Koledníci se vydají z náměstí do Kájovské ulice, projdou Hradební ulicí do Široké, pokračovat budou Dlouhou ulicí na Latrán, až k Portu 1560. V rámci průvodu se uskutešní také hudebně dramatický program, který chystá ZUŠ ve spolupráci s vyučujícími a studenty SUPŠ Sv. Anežky České a českokrumlovskými hudebníky, například s kapelami Lakomá Barka nebo Krumlovská dudácká muzika. Masopustní veselí se neobejde bez dobrého jídla a pití. Až do poloviny března se lidé mohou vypravit na gastronomickou pouť po krumlovských podnicích, kde se budou servírovat vypečené dobroty podle tradičních receptur.

Dům dětí a mládeže ožije v neděli 2. března pohádkovou atmosférou. Na programu je Pohádkový karneval. Sál se promění ve svět plný kouzelných bytostí, princezen, pirátů a zvířátek. Pro děti je připravená diskotéka, soutěže a nejrůznější hry, při nichž si nejen užijí spoustu zábavy, ale také předvedou své nápadité masky. O dva dny později se masopustní atmosféra přenese do Městské knihovny v Českém Krumlově. Masopustní odpoledne nabídne dětem i jejich rodičům pestrý program plný her a soutěží: „Vyzkoušejte opičí dráhu, zatancujte si, poznejte tradiční masky a najděte odměnu. Veselé úkoly čekají na děti od tří let věku,“ zve do knihovny její ředitel Martin Nechvíle.

Masopust se slaví rovněž v okolí Českého Krumlova. Hasiči z Kájova pořádají masopustní tancovačku a maškarní ples v Konibaru v sobotu 15. února. Tradiční masopust chystají ve Zlaté Koruně. Průvod masek vyrazí v sobotu 22. února v půl desáté od vlakového nádraží a bude procházet celou obcí. Večer následuje masopustní merenda v Domě kultury a sportu. V Plešovicích se bude slavit v sobotu 1. března. Hasiči svolají sraz masek na náves ke kapličce v 9 hodin. Po tradiční koledě se masky sejdou na návsi u zabijačkových hodů. Ve stejný den se koná Větřenský masopust. Nabídne bohatý program pro děti i dospělé s průvodem i maškarní diskotékou.

(lho, tzk)
Foto Lubor Mrázek, archiv MÚ Č. Krumlov



Přidej komentář