Opera se navždy loučí s Evou Valentovou a Karlem Noskem
Smutné zprávy přicházejí z Jihočeského divadla. V průběhu letošních Velikonoc navždy odešly dvě velké osobnosti, které se výrazně zapsaly do historie první jihočeské scény. Na Velký pátek 14. dubna opustila svět ve věku nedožitých čtyřiadevadesáti let dlouholetá sólistka opery JD, sopranistka Eva Valentová. O den později, na Bílou sobotu, náhle skonal dvaaosmdesátiletý Karel Nosek, někdejší dirigent a šéf operního souboru.
ČESKÉ BUDĚJOVICE – Eva Valentová působila v Jihočeském divadle od sezony 1951 – 52 nejprve jako členka zpěvoherního souboru. Od sezony 1959 – 60 přešla jako sólistka do nově konstituovaného souboru opery. Zůstala v něm platnou, kolegy milovanou a divácky oblíbenou pěvkyní až do svého odchodu na odpočinek v roce 1982. Její pěvecký repertoár byl velmi bohatý. Jako mladodramatický, později i dramatický soprán obsáhla široký repertoár sahající od rolí rossiniovských a mozartovských až k verdiovským, pucciniovským či janáčkovským.
V Jihočeském divadle Eva Valentová nastudovala více než stovku rolí a odehrála na tři tisíce představení. Za všechny její jevištní úlohy je dobré připomenout alespoň Čo – čo – san a Rusalku (1956), Mařenku (1958), Markétku a Jenůfu (1960), Gildu (1961), Aidu (1966), Alžbětu z Valois (1967), Bystroušku (1969), Lady Macbeth (1976) či Donnu Elvíru (1979). S pódiem se rozloučila úlohami První dámy Královny noci z Mozartovy Kouzelné flétny a Evou Peliňskou z operety Žebravý student (1981).
Jméno Karla Noska je spojené s významnou érou českobudějovického operního souboru zahrnující léta 1963 až 1990. Rakovnický rodák přišel na český jih z angažmá v Horáckém divadle v Jihlavě. Jako třicetiletý od sezony 1965 – 66 stanul v čele opery JD. Noskovo dlouhé šéfovské období přineslo opeře JD širokou prezentaci na předních domácích festivalech – Pražském jaru, Smetanově Litomyšli a Janáčkově festivalu v Brně – a operní soubor začal pravidelně účinkovat před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově a v Maškarním sále zdejšího zámku.
Důležité je připomenout také zásluhu Karla Noska na vybudování speciálního scénického prostoru v přírodním areálu Žižkova rodiště v Trocnově, kde od roku 1981 pod jeho taktovkou zhlédly tisíce diváků oblíbené opery. Noskovo dirigentské spektrum bylo nesmírně široké. Vedle divácky populární operní klasiky české i světové provenience vždy dbal o pravidelné uvádění soudobých operních novinek, často v českých premiérách. Jeho poslední premiérou v Jihočeském divadle se staly na podzim 1989 u příležitosti 70. výročí založení divadla monumentální Řecké pašije B. Martinů.
Aby odchodům nebyl konec, na konci čtvrtého letošního měsíce, přesně 25. dubna, zemřel v nedožitých jednadevadesáti barytonista Miroslav Smyčka. V Jihočeském divadle působil jako sólista v šedesátých létech minulého století, po odchodu do penze byl v období 2005 až 2011 členem operního sboru JD.
(tzd, lho)
Foto z archivu Jihočeského divadla
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS