Papírové betlémy kreslil Mikoláš Aleš i Josef Lada
V dolním sále Regionálního muzea v Českém Krumlově zůstane až do 5. ledna přístupná výstava Papírové betlémy, která prezentuje soukromou kolekci tištěných betlémových archů a prostorových rozkládacích betlémů od první poloviny minulého století do současnosti. Jejich autory jsou Milan Janáček, Markéta Škopková, Alena Stiborová, Naďa Kotrčová, Zdenek Brožek, Pavel Langhans, Karel Franta, Josef L. Jícha, Jarmila Haldová, Helena Horálková i Jihočeši Luděk Pokorný, Milan Peterka a Renata Štolbová.
Č. KRUMLOV – Papírové betlémy se v českých zemích objevovaly ve větší míře od rané fáze 19. století. S rozvojem litografie se archy počaly tisknout barevně. Papírové jesličky byly žádané pro cenovou dostupnost a prodávaly se hlavně na předvánočních trzích. Zásadní přelom znamenalo vydání jesliček Mikoláše Alše v roce 1902, které zahájilo éru autorských betlémů. Tradici později rozšířili výtvarníci Josef Kaplický, Josef Wenig, Josef Lada nebo Marie Fischerová-Kvěchová. Pro papírové betlémy z první Československé republiky bylo typické vyjadřovat národní cítění. Pozadí jesliček tvořila domovská krajina, lidová architektura, dobové oděvy a kroje.
Největší popularitu získal Český betlém Josefa Lady inspirovaný prostředím autorova dětství v Posázaví. Oblíbenost vystřihovacích jesliček využívaly k propagaci také potravinářské a další firmy. Zrodil se fenomén reklamních betlémů s postavami nesoucími Ježíškovi dary v podobě nabízených výrobků. Papírové betlémy taktéž zaplnily předvánoční přílohy novin a časopisů. V temném komunistickém období 1948 až 1989 ustoupily betlémy do pozadí z ideologických důvodů. Ale nezmizely úplně. Kupříkladu Vojtěch Kubašta přišel s novým typem rozkládacích prostorových betlémů, za něž sklízel mezinárodní ocenění a rudé soudružstvo v nich získalo cenný vývozní artikl.
Nebývalý rozmach betlémů nastal po Sametové revoluci. Tištěné archy začaly vycházet jako z běžícího pásu a betlémy proudily na trh nejen samostatně, ale též jako příloha rozmanitých periodik. Souběžně nastal rozvoj lokálních betlémů – kraje, města i menší obce si nechávaly navrhnout betlém s místně charakteristickými prvky. Aktuální výstava v dolním sále impozantní budovy někdejšího jezuitského gymnázia ukazuje mnohé reprinty starších předlistopadových betlémů, především však produkci po roce 1989. Expozici doplňují rovněž originální autorské jesličky českokrumlovských dětských skupin z mateřských, základních i středních škol, které jsou vyrobené z papíru.
(lho, tzm)
Foto archiv Regionálního muzea v Č. Krumlově
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS