Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pietní akt připomene působení generála Mašína

270624gem01
Pamětní deska k připomínce generála Josefa Mašína, kterou zhotovil akademický sochař a restaurátor Lukáš Hosnedl, byla odhalená na zdi Žižkových kasáren v Českých Budějovicích teprve před rokem. Pietní akt u někdejšího Mašínova vojenského působiště se uskuteční 28. června od 17 hodin za účasti mnoha čestných hostů. Zahraje žesťový kvartet The General´s boys
27.06.2024 10:11 | Ladislav Lhota

Pietní akce u pamětní desky generála Josefa Mašína (1896 – 1942) v Českých Budějovicích, která byla odhalená na zdi Žižkových kasáren loni před začátkem hlavních letních prázdnin, připomene v pátek 28. června působení někdejšího československého legionáře a později hrdiny protinacistického odboje, jenž část svého profesního života strávil službou u vojenských útvarů v jihočeské metropoli (1921 až 1923 resp. 1924 až 1927), odkud se přemístil za plněním dalších úkolů do Jindřichova Hradce. Za druhé světové války ho popravili němečtí okupanti na střelnici v Kobylisích 30. června 1942.

Č. BUDĚJOVICE – Rodák z Lošan u Kolína zocelil svoji tvrdou sedláckou povahu za první světové války jako dobrovolník u c. k. pěšího pluku na ruské frontě, kde přeběhl a stal se československým legionářem. Zúčastnil se památných bitev u Zborova a Bachmače i bojů s bolševickými jednotkami na Transsibiřské magistrále. Za první republiky pokračoval ve vojenské kariéře u dělostřeleckých pluků. Mnichovská kapitulace mu způsobila šok, s nímž se odmítl smířit. Zapojil se do odbojové činnosti v rámci vojenské organizace Obrana národa. Spolupracoval s podplukovníkem Josefem Balabánem a štábním kapitánem Václavem Morávkem.

Přátelství a odbojová činnost Josefa Mašína a jeho dvou vojenských druhů jim vynesla přezdívku Tři králové. Prováděli sabotážní akce a vybudovali zpravodajskou ústřednu, v níž se soustřeďovaly informace vojenského, hospodářského i politického charakteru z protektorátu. Směřovaly do zahraničí kurýrní cestou i pomocí radiostanic. Po zatčení a brutálních výsleších poskytl generál svým věznitelům pouze bezcenné informace. Po atentátu na Heydricha jej stanný soud odsoudil k trestu smrti. „Jsem rád, že město splácí dluh vůči hrdinovi spojenému s Českými Budějovicemi několikaletou vojenskou službou,“ uvedl při odhalení desky náměstek primátora Tomáš Bouzek.

(lho, rag)
Foto archiv Radka Gálise


270624gem02
270624gem03


Přidej komentář