Podzimní zahradu zaplnili andělé a další keramické bytosti
Manželé Ivana a Jan Bambasovi z Dobré Vody u Českých Budějovic vešli již před léty ve známost jako originální tvůrci „zahradní keramiky“. Aktuálně využili Dny otevřených ateliérů a na svém dobrovodském pozemku v sobotu 12. října zahájili výstavu s příznačným názvem Podzimní zahrada. Na přibližně padesátku větších a třicítku menších andělů a dalších keramických bytostí se lidé mohou podívat (také je zakoupit) do středy 16. října vždy od 15 do 18 hodin a po tomto datu kdykoliv se domluví s majiteli.
DOBRÁ VODA U Č. BUDĚJOVIC – Manželská dvojice se pustila do volné tvorby již v roce 1990. Zkoušela hrníčky, kávové soupravy, menší nádoby či figurky. Po zakoupení skromného domečku, který posloužil jako dílna, se Bambasovi nechali inspirovat pozemkem se stromy, keři, záhonky a jezírkem. „Začali jsme dělat věci, které se sem hodí a od té doby se věnujeme zahradní keramice,“ líčí Jan Bambas, který je původním povoláním učitel, stejně jako paní Ivana. Svoje práce vystavují nejen na zahradě, ale také v galeriích po celé republice. Teď měli sedm let pauzu. „Aktuální výstavu jsme spojili s Dny otevřených ateliérů. Proto říjnový termín. Obvykle si to necháváme na léto,“ upřesňuje Ivana.
Do současné expozice zařadili objekty vytvořené za uplynulý rok, ale také starší kousky. „Některé jsou staré třeba deset let. Je to na nich poznat. Zezelenaly, chytají mech. Někomu se to líbí a nechce to očistit. Lidé si je postupně odnášejí, takže stále doplňujeme anděly, dívky, skřítky, ale také kočky, vlky, koně a sovy, pítka a fontány,“ vysvětluje autorka a vzkazuje všem, kdo to u nich neznají, že mohou přijít a vybrat si kdykoliv po domluvě. Kontakt vyhledají snadno přes internet. „Ivana častěji přichází s novými nápady. Vymýšlí nové techniky. Měla i etapu, kdy dělala barevné sochy. Já spíše zůstávám u osvědčených věcí. Donekonečna můžu dělat anděla v různých variantách,“ usmívá se Jan.
Co chvíli dostanou otázku, zda pracují společně, nebo každý zvlášť. „Je to takhle. Každý máme svoji dílnu, ale často se vídáme a mluvíme si do toho, takže vlastně pracujeme dohromady,“ vysvětluje keramička. Jako materiál používají Bambasovi šamot s vlastnostmi vhodnými pro sochy. Pec roztápějí na 1 220 stupňů, což zaručuje dostatečnou slinutost materiálu a tím i odolnost. Jejich výrobky mohou být celoročně venku. „Máme i věci lepené z více dílů. Používáme lepidlo na dlažbu, což je v podstatě takový cement a ten drží,“ prozrazuje Jan. Oba umělci účinkují také ve vokálním sextetu Aúúúna. Hráli a zpívali na vernisáži, chystají koncert v budějovické Kavárně Matice (8. 11.).
Ladislav Lhota
Foto autor
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS