Přednášky a dílny připomenou vrcholný středověk
V rámci doprovodného programu ke stálé expozici Chrámem, kruhem, strání nachystali pracovníci Alšovy jihočeské galerie jarní cyklus přednášek a výtvarných dílen, který připomene dobu vrcholného středověku. Přednášky se budou konat v českobudějovickém Wortnerově domě každé první pondělí v měsíci a zaměří se na práci tehdejších výtvarníků, písařů a hudebníků, přiblíží poutní místa, historické zahrady a poodhalí tajemství legend i symboliky uvedené éry. Na gotickou část expozice naváže série dílen Středověká laboratoř aneb workshopy s gotikou. Dojde také na divadelní představení.
ČESKÉ BUDĚJOVICE – Přednášek se ujmou odborníci na středověké umění a kulturu, kteří nabídnou jedinečný pohled do světa minulých staletí. V rámci každého pondělního setkání bude možné od 16 hodin navštívit stálou expozici Chrámem, kruhem, strání a nechat se vtáhnout do atmosféry středověkého umění. Středověká laboratoř aneb workshopy s gotikou umožní účastníkům dílen – počítá se s dospělými a dospívajícími – na vlastní kůži vyzkoušet, jak se tvořilo středověké umění. V Ateliéru Alšovka ve Spartě (Puklicova ulice) 17. března od 17 hodin se budou za pomoci techniky linorytu vytvářet ex libris, osobní razítka určená k označení knížek uložených v domácí knihovně.
Přednáška s názvem Středověké divadlo v kostele i mimo něj se uskuteční ve Wortnerově domě (ulice U Černé věže) 7. dubna od 17 hodin. Eliška Kubartová z Katedry filmových a divadelních studií na Univerzitě Palackého v Olomouci prozradí, že již od 9. století se ve staroanglických klášterech začala formovat liturgie s divadelními prvky. Postupně se rozšířila po celé Evropě, včetně Českého království. Vánoční hry a slavnosti Navštívení Božího hrobu se brzy staly jednou z nejvýznamnějších událostí církevního roku a jejich odkaz se projevil v dobovém výtvarném umění. Doplňující představení Víti Marčíka st. Labyrint světa a ráj srdce se chystá ve Wortnerově domě 27. dubna od 17 hodin.
Další přednáška ponese titul Relikvie. Profesor Ivan Foletti, odborník na církevní historii, pojedná ve Wortnerově domě 5. května od 17 hodin o relikviích a jejich významu pro kulturu a umění. Následující díl Středověké laboratoře v Ateliéru Alšovka 19. května od 17 hodin ponese název Vůně – Pomander a bude zaměřená na výrobu pomanderů, historických amuletů s vonnými esencemi, které se těšily značné oblibě mezi středověkou populací. Vstupné na přednášky je zdarma, ale při omezené kapacitě pro čtyřicet osob se doporučuje včasná rezervace. Totéž se vztahuje k divadelnímu představení Víti Marčíka staršího.
(lho, tzg)
Foto archiv Alšovy jihočeské galerie
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS