Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Seidelovy fotografie chrání ptactvo a slouží k výuce

300624kzs01
Figuranti v dobových úborech pomohli k propagaci čerstvě instalovaných ochranných polepů na vybraných zastávkách Městské hromadné dopravy v Českém Krumlově. Velkoformátové folie chránící ptactvo před nárazy do skla nesou zhruba sto let staré motivy zprostředkované historickými snímky z jedinečného archivu Musea Fotoatelier Seidel a připomíají dřívější podobu daných lokalit
30.06.2024 14:12 | Ladislav Lhota

Čtveřice chráněných autobusových zastávek v Českém Krumlově se koncem června proměnila ve výkladní skříň či galerii se vzdělávacími panely. Stěny jsou polepené foliemi eliminujícími nárazy dezorientovaného ptactva, na nichž běžně používané siluety ptáků nahrazují velkoformátové historické fotografie z Musea Fotoatelier Seidel. Působivé snímky z dob minulých se vždy vztahují k dané lokalitě a provází je krátké texty z městských dějin.

ČESKÝ KRUMLOV – Námět na polepení prosklených stěn, které představují značné nebezpečí pro ptáky, vzešel z projektu participativního rozpočtu. „Při zkoumání možností, jak ochránit ptactvo před nárazy do skleněných ploch autobusových zastávek jsme se díky podnětu architekta Ondřeje Busty zaměřili na dědictví po předcích a navázali spolupráci s kolegy z Musea Fotoatelieru Seidel,“ vysvětluje Vlasta Horáková z odboru životního prostředí. Pro zastávky Svatý duch, Chvalšinská ulice, Třída Míru a U Supermarketu v Tovární ulici zvolili realizátoři historické fotografie vázané na konkrétní místo. Doplňující texty čerpají z  knihy Krumlov – město pod věží (ediční řada Seidelova Šumava).  

Instalace historických fotografií se setkala s pozitivními ohlasy. „Do muzea přišla paní učitelka dějepisu ze školy Za Nádražím a velká patriotka Eva Zálohová, která velmi chválila edukativní efekt polepů a fotografie prý používá i k výuce. A to nás moc těší,“ svěřuje se Zdena Mrázková z Musea Fotoatelieru Seidel. Vybrané snímky z unikátního archivu nyní připomínají podobu míst, kde byly v minulosti pořízené. Pro lidi čekající s mobilem a nákupem v ruce na městskou dopravu představuje obrazová kulisa s návratem o sto let zpátky kuriózní zážitek a zároveň vykazuje přidanou hodnotou projektu. Autorem výtvarného zpracování je Tomáš Halama, grafik knižní řady Seidelova Šumava.

Inovativní přístup ukazuje, jak lze kreativně a efektivně spojit ochranu přírody s kulturním dědictvím. Město Český Krumlov plánuje pokračovat v započatém konceptu. Ne všechny z téměř čtyř desítek bus stopů ale vyžadují ochranu ptactva. Kritériem pro výběr je jejich nechráněnost zástavbou či výsadbou, tedy míra rizika pro ptactvo. Vedle již uvedených dostaly zabezpečení ochrannými samolepkami také zastávky v dalších rizikových oblastech – Budějovická za prodejnou pekařství Nodes směrem na České Budějovice, Tovární ulice u Terna, Chvalšinská u tenisových kurtů, Plešivec sídliště za Skleníkem a v centrální části sídliště, u vlakového nádraží a Vyšný rozcestí.

(lho, nes)
Foto Klára Sváčková, Museum Fotoatelier Seidel


300624kzs02
300624kzs03
300624kzs04
300624kzs05
300624kzs06


Přidej komentář