Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Unikátní snímky zachycují život U Holečků na statku

060724uho01
Dokumentární historická výstava U Holečků na statku, která nese výmluvný podtitul Život jedné jihočeské selské rodiny, jak ho zachytily unikátní dochované fotografie, bude přístupná v chodbě knihovny Prácheňského muzea v Písku do začátku října. Sto let starou kolekci objevil umělec a pedagog Vratislav Měchura před nedávnem na Vodňansku
06.07.2024 13:54 | Ladislav Lhota

Chodbu knihovny Prácheňského muzea v Písku zaplňuje od 28. června do 6. října nevšední fotografická výstava U Holečků na statku, kterou připravili kurátoři Jan Kouba s Bohumírem Bernáškem. Exponáty nachystal Tomáš Droppa. Unikátní dochované snímky z počátku 20. století zachycují život v rodině jihočeského sedláka Jana Holečka (1875 – 1953), jehož tatínek Matěj byl bratrancem známého spisovatele Josefa Holečka. Soubor negativů se našel na Vodňansku teprve před šesti léty.

PÍSEK – Historicko-dokumentační výstava nese výmluvný podtitul: Život jedné jihočeské selské rodiny, jak ho zachytily unikátní dochované fotografie. Iniciátorem vzniku drtivé většiny záběrů se stal Jan Holeček. Na počátku 20. století tento pokrokově smýšlející zemědělec dokumentoval život své rodiny pomocí fotoaparátu. Nejprve zachytil své pracovní působení ve středních Čechách a ve Střílkách na Moravě. Poté zaznamenával ubíhající léta po boku své ženy a čtyř dětí v Pohorovicích, vesničce ležící mezi Protivínem a Skočicemi na Vodňansku. Bezmála dvě stovky dochovaných skleněných negativů se získalo Prácheňské muzeum v roce 2018.

Vzácnou kolekci objevil televizní moderátor, pedagog (na Středním odborném učilišti v Písku učil hlavně dějepis a češtinu), hudebník, herec, scénárista, ale i záhadolog Vratislav Měchura (1953 – 2020). Místem nálezu byl údajně včelín pohorovického statku, který měl univerzální umělec tehdy v pronájmu a se souhlasem rodiny majitelů podstoupil artefakty Prácheňskému muzeu. Odborníci naskenovali negativy a přispěním Holečkových potomků identifikovali hlavní postavy rodinného příběhu. „Fotografie předkládáme v ryzí, surové podobě nalezených skleněných negativů. Podepsal se na nich zub času, chemické procesy, někdy pouhá neopatrnost,“ vysvětlují tvůrci výstavy.

(lho)
Foto archiv Prácheňského muzea


060724uho02
060724uho03
060724uho04
060724uho05
060724uho06


Přidej komentář