Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vlasta Kálalová Di Lotti statečně čelila těžkému osudu

221024ddt01
Vlasta Kálalová Di Lotti (26. října 1896, Bernartice – 14. února 1971, Písek) úspěšně vystudovala medicínu a díky znalosti jazyků se odvážila až do Orientu. V íráckém Bagdádu ve dvacátých létech minulého století založila první československou nemocnici. Kvůli napadení horečkou dengue se vrátila po čase domů a na konci druhé světové války ztratila celou rodinu pod rukama německých vrahů. Přesto se dál neúnavně věnovala své profesi a charitní činnosti
22.10.2024 12:49 | Ladislav Lhota

Historicko-dokumentační výstava v chodbě knihovny Prácheňského muzea v Písku (15. října – 31. prosince) přibližuje osud výjimečné ženy a lékařky Vlasty Kálalové Di Lotti, rodačky z Bernatic. Před sto lety, když jí bylo třicet, se vypravila přes Istanbul do Bagdádu, kde založila soukromou nemocnici. Po několka létech se vrátila kvůli těžké nemoci. Zotavila se, ale její rodinu na jaře 1945 vyvraždili ustupující Němci. Stala se hlavní postavou románu Doktorka z domu Trubačů od Ilony Borské.

PÍSEK – Předností zakladatelky první československé nemocnice v Bagdádu byla znalost mnoha jazyků. K pacientům jihočeské lékařky, někdy označované jako Albert Schweitzer v sukních, patřili i členové írácké královské rodiny. V daleké zemi se provdala za úředníka státní správy a vnuka italských přistěhovalců Giorgia Di Lotti. Měli spolu dvě děti. Specializovala se na tropické nemoci a zabývala se také entomologií. Pro pražské Národní a Náprstkovo muzeum nasbírala v Orientu úctyhodný počet předmětů, ale i zvířecích exponátů, především exotického hmyzu. Onemocněla však horečkou dengue a několik měsíců strávila upoutaná na lůžko.

Roku 1932 se vrátila do vlasti a uzdravila se. Tragický se pro ni stal 8. květen 1945, kdy celou její rodinu napadli prchající němečtí vojáci. Přežila jen Vlasta Kálalová, kterou vrazi považovali za mrtvou, když ležela v tratolišti krve. Přes ztrátu nejbližších pokračovala v odborné a charitativní činnosti. Zemřela v písecké nemocnici roku 1971. O jednadvacet let později dostala in memoriam Řád T. G. Masaryka III. Později byla také zařazená mezi Významné české ženy ve světě a byla po ní pojmenovaná planetka objevená roku 1999. Autorem výstavy je Jiří Prášek, kurátorem Jan Kouba. Doprovodný program obsahuje dvě přednášky a scénickou četbu v podání Jany Plodkové a Romana Zacha (5. 11.).

(lho)
Foto archiv Prácheňského muzea


221024ddt02
221024ddt03
221024ddt04
221024ddt05
221024ddt06


Přidej komentář