Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Zámek Dačice: Jaké uniformy oblékali pradědečkové?

240624vou01
Pouze ve Vídni a Budapešti disponují srovnatelnou kolekcí vojenských uniforem z časů rakousko-uherského mocnářství, jakou uvidí zájemci o výstavu Císařovi vojáci v galerii státního zámku Dačice po celou dobu letních prázdnin. Vedle ošacení řadových vojáků nebudou chybět originální stejnokroje vysoce postavených důstojníků - hraběte Ueduarda Clam-Gallase nebo knížete Felixe Schwarzenberka
24.06.2024 12:24 | Ladislav Lhota

Ojedinělá výstava s názvem Císařovi vojáci se chystá na státním zámku Dačice od 29. června do 1. září. Největší sbírka vojenských uniforem z let 1848–1908 na českém území představí v zámecké galerii obdivuhodný soubor vojenských stejnokrojů užívaných důstojníky i řadovými vojáky v časech dlouhé vlády císaře Františka Josefa I. Připravené jsou rovněž komentované prohlídky a doprovodný program pro děti. Přístup bude denně vyjma pondělí mezi devátou až sedmnáctou hodinou.

DAČICE – Expozice přiblíží vývoj uniforem a výlučné postavení rakouské armády. Podá vysvětlení, co uniforma znamenala pro vojáky sloužící za císaře pána. „Lidé dostanou jedinečnou příležitost spatřit uniformy, které nosili jejich předkové a dosud je viděli pouze na černobílých fotografiích uložených do rodinných alb. Získají informace o konkrétních exponátech a jejich původních majitelích,“ slibuje kurátor výstavy Roman Dáňa z Národního památkového ústavu. Příchozí spatří bezmála dvě desítky uniforem z období 1848–1908. Tolik uniforem pohromadě neuvidí nikde v Čechách. Srovnatelné sbírky ze stejného časového období existují pouze ve Vídni a Budapešti.

Exponáty pocházejí ze sbírek státních hradů a zámků nebo od soukromých sběratelů. Většina se objeví poprvé na veřejnosti. Vedle erárních stejnokrojů dodávaných brancům, budou k vidění i luxusní kousky šité na míru pro důstojníky z řad šlechty. Nejstarší z vystavovaných oblékal hrabě Eduard Clam-Gallas během války v Sedmihradsku Léta Páně 1849. Náleží k ní dvourohý klobouk Zweispitz, taška na mapy, šavle a císařský Řád železné koruny udělený za bojové nasazení. Vzácností je uniforma knížete Felixe Schwarzenberga zdobená rytířským křížem Vojenského řádu Marie Terezie z roku 1849. Kníže Felix ho obdržel za boje v Itálii na doporučení slavného maršála Radeckého.

Odkud armáda získávala materiál? 

Tahákem se může stát uniforma 75. regimentu, v němž sloužili vojáci z Jindřichova Hradce, Pelhřimova a Tábora. Tato jednotka se zúčastnila bitvy u Custozy v roce 1866, která rozhodla o výsledku třetí italské války za nezávislost, nebo bitvy u České Skalice v rámci prusko-rakouské války v témže roce. Nebudou chybět doplňky k uniformám, zbraně, vojenské řády a vyznamenání nebo na pohled atraktivní osobní věci po českých námořnících. Kolekci doplní vojenské mapy, tiskoviny, dobové portréty a fotografie. Výstava upozorní na soukenické lokality v Čechách a na Moravě, odkud rakousko-uherská armáda odebírala materiál na výrobu tolik důležitých uniforem.

Nadšenci pro válečnou tematiku z dob rakouského mocnářství uvítají komentované prohlídky (6. 7., 20. 7., 3. 8. a 17. 8. vždy od 17 hodin). Pro nejmenší návštěvníky jsou nachystané pracovní listy a vystřihovánky. Současně se nezastaví paralelní prohlídky zámeckých interiérů. Návštěvnická trasa obsahuje jednadvacet místností připomínajících poslední generace rodiny Dalbergů. Ve společenských i soukromých pokojích se dochovalo velké množství předmětů osobní povahy i cenné umělecké nebo přírodovědné sbírky. Patrová secesní knihovna se sedmnácti tisíci svazky patří mezi nejzajímavější zámecké knihovní sály v Čechách. K zámecké budově přiléhá přírodně krajinářský park.  

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚ


240624vou02
240624vou03
240624vou04
240624vou05


Přidej komentář