Zlatý vůz míří na výstavu. Otevře se Zrcadlový sál
Zlatý eggenberský vůz, jeden z nejvzácnějších historických artefaktů na území České republiky, bude od dubna do října letošního roku zapůjčený na prestižní výstavu Ambice & Iluze do Štýrského Hradce (Grazu), která se koná v rámci rakouského zemského projektu Steiermark Schau 2025. Návštěvníci Státního hradu a zámku Český Krumlov ale nepřijdou zkrátka. Na prohlídkové trase Renesanční a barokní apartmány je čeká novinka v podobě mimořádného zpřístupnění Zrcadlového sálu.
ČESKÝ KRUMLOV – Zlatý kočár se řadí k nejvýznamnějším dochovaným ceremoniálním vozům evropského baroka. Poprvé po více než 350 létech opustí území Čech a představí se rakouské veřejnosti na zámku Eggenberg ve Štýrském Hradci v rámci výstavy Ambice & Iluze. Jeho dočasná výpůjčka do sousední země je výjimečnou záležitostí navazující na dlouholetou odbornou spolupráci mezi Českou republikou a Rakouskem v oblasti výzkumu a prezentace kulturního dědictví. „Poprvé a pravděpodobně i naposledy opustí vůz svůj krumlovský domov a bude prezentovat odkaz Eggenbergů v jejich původním rodovém sídle,“ upřesňuje Naďa Goryczková, generální ředitelka NPÚ.
Zapůjčení Zlatého eggenberského vozu na prestižní mezinárodní výstavu do muzea ve Štýrském Hradci je pro Národní památkový ústav zcela výjimečnou událostí. „Projekt je dokladem úzké spolupráce mezi odborníky obou zemí, kteří pečlivě chrání a uchovávají naše společné kulturní dědictví. Vzácná barokní památka se stane středobodem celé výstavy. Vystavení Zlatého vozu ve Štýrském Hradci připomene jeho slavnou historii i význam v evropském kulturním kontextu. Zapůjčení této bezesporu jedinečné památky na našem území je výjimečným počinem, který dokládá, že kultura nezná hranice, ale naopak nás propojuje napříč staletími i státy,“ vyzdvihuje generální ředitelka.
Nevezl lidi, ale dary
Zlatý vůz je připravený na dlouhou cestu. Kvůli impozantním rozměrům (délka 560 cm, šířka 200 cm, výška 300 cm) jej tým restaurátorů pečlivě rozmontoval na sedmdesát částí, které se nyní aklimatizují v temperovaných prostorách zámku, než budou zabalené a umístěné do transportních beden. Demontáži předcházel rozsáhlý restaurátorský průzkum a konzervátorské ošetření vozu. Doplnily se i některé doposud chybějící části podvozku a dekorativní prvky. Tým odborníků znovu sestaví vůz ve výstavních prostorách eggenberského zámku. V Eggenberském sále krumlovského zámku se mezitím uskuteční restaurátorský průzkum omítkových vrstev.
Po čas nepřítomnosti Zlatého vozu dostanou návštěvníci zámku Český Krumlov jedinečnou příležitost nahlédnout do Zrcadlového sálu z 18. století. Tento druhý největší barokní sál na zámku není běžně přístupný. Jeho interiér zdobí dekorativní malby s hudebními motivy a velká zrcadla, která podtrhují jedinečnou atmosféru. Dříve sál sloužil jako koncertní a taneční prostor, knihovna i dočasná divadelní scéna. Mimořádné zpřístupnění obohatí návštěvníky o nový pohled na historii krumlovského zámku a přechodně odhalí jeden z jeho skrytých architektonických skvostů. Po návratu bude vůz vystavený na obvyklém místě v Eggenberském sále od počátku návštěvnické sezony 2026.
Vedle Zlatého vozu bude do Štýrského Hradce zapůjčených dalších čtyřicet devět vzácných historických artefaktů ze Státního hradu a zámku Český Krumlov a také ze Státního zámku Hluboká nad Vltavou, které mají vazby na rod Eggenbergů. Budou mezi nimi unikátní barokní textilie, portréty členů eggenberského rodu, razidla na mince nebo cenné historické knihy. Triumfální zlatý vůz vytvořil Giuseppe Fiocchini a jeho dílna v roce 1638 na zakázku pro Jana Antonína I., knížete z Eggenbergu. Stal se vrcholným symbolem jeho slavnostního příjezdu do Říma, kde měl jako císařský vyslanec u papeže Urbana VIII. oficiálně oznámit volbu nového vládce impéria.
Parkoval i v hlubocké jízdárně
Honosný eggenberský vůz nesloužil k přepravě lidí, ale k převozu darů pro papeže ulicemi Říma. Doprovázely jej více než dvě stovky osob – jezdci, gardisté, hudebníci, šlechtici a pážata oděná v drahocenných šatech, spolu s šedesáti koňmi s pozlacenými pokrývkami. Díky vynikajícímu uměleckému a řemeslnému zpracování a bohatému plastickému dekoru s jedinečným obrazovým programem je Zlatý vůz mistrovským dílem římského baroka. Většina konstrukce byla vyrobená z ořechového dřeva, jemné řezby z hruškového a lipového dřeva. Podvozek a kola vznikly z pružného jasanového dřeva, povrch kočáru pokrývalo plátkové zlato.
Po roce 1639 byl vůz několik let vystavený na zámku Eggenberg ve Štýrském Hradci spolu s bohatými textiliemi a dekoracemi, které kníže Jan Antonín přivezl z Říma. Po jeho smrti byl vůz ve druhé polovině 17. století převezený jako součást dědictví na tehdy eggenberský zámek v Krumlově. Vymřením eggenberského rodu po meči přešla nemovitost v roce 1719 do majetku Schwarzenbergů. Od roku 1892 parkoval kočár v Zimní jízdárně zámku Hluboká, kde setrval do padesátých let minulého století. Poté se vrátil do Českého Krumlova. Dosud poslední restaurační zásahy absolvoval v osmdesátých létech.
Výstava Ambice & Iluze ve štýrském zámku Eggenberg je součástí zemského projektu Steiermark Schau 2025. Výstava (duben – říjen 2025) připomene čtyřsté výročí od založení eggenberského zámeckého komplexu Johannem Ulrichem Eggenbergem. Představí osudy šlechtického rodu a jeho štýrského sídla. Knížecí rod Eggenbergů svojí politickou a hospodářskou činností formoval v 17. století několik evropských regionů, mezi nimi Štýrsko a jižní Čechy. Navzdory krátkému rozkvětu rodu jsou dnes obě jeho hlavní sídla, Štýrský Hradec se zámkem Eggenberg resp. město a zámek Český Krumlov, zapsaná v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
(lho, tzp)
Foto archiv NPÚ
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS