Klasická virtuozita a jazzová improvizace – to je téma prvního koncertu sezóny festivalu ItaliaArteFest s názvem „classic&jazz“
V pondělí 28. dubna 2014 se od 19.00 v Sukově síni v pražském Rudolfinu představí festival ItaliaArteFest prvním koncertem sezóny s názvem „classic&jazz“. Už podle názvu nenechá chladným žádného milovníka klasické hudby nebo jazzu, půjde o setkání dvou zdánlivě odlišných světů, světa hudby klasické a světa jazzu.
Téma koncertu se zrodilo po setkání a spolupráci dvou uznávaných a velmi zvídavých hudebníků pocházejících ze zdánlivě odlišných světů, ze světa hudby klasické a světa jazzu: Waltera Attanasiho, světově proslulého dirigenta, a Danila Rey, jednoho z nejvýznamnějších pianistů současné italské jazzové scény. Jejich společná myšlenka čerpá z jedné lingvistické zvláštnosti: sloveso „zahrát“ má téměř ve všech jazycích společný význam „hrát nebo hrát si“…
Z této autentické hry slov, a při vzájemném respektu k jazyku hudby toho druhého, vzešlo jakési hravé pojednání o možnosti zjistit, nakolik může být harmonické
a zábavné včlenění „výkladu“ a improvizace jazzu do bedlivé a filologické interpretace repertoáru klasického díla. Přirozeně v souladu s dokonalými „technickými“ prostředky.
Na programu koncertu „classic&jazz“ budou skladby mnoha hudebních velikánů - Wolfganga Amadea Mozarta, Franze Josepha Haydna, Georga Philippa Telemanna, Antonína Dvořáka, Samuela Barbera či Giacomma Pucciniho – samozřejmě v unikátní úpravě.
Walter Attanasi si k tomuto zajímavému projektu přizval nejen již zmíněného Danila Reu, ale také vynikající českou violistku Jitku Hosprovou a prestižní komorní orchestr Czech Virtuosi.
Sukova síň pražského Rudolfina se tak stane svědkem jedinečného kreativního počinu spojující umělce dvou národností a dvou stylů v ryzí hře hudby.
Pořadatelem představení je sdružení ItaliaArteFest – UmbriaMusicFest International.
Vstupenky v ceně 1200 Kč je možné zakoupit v pokladně Rudolfina, Alšovo nábřeží 12, Praha 1, tel: 227 059 227, případně také objednat přes mail: italiaartefest@gmail.com.
Umělci
WALTER ATTANASI
Walter Attanasi patří bezesporu k nejzajímavějším dirigentům své generace. Byl přizván dirigovat koncertní i operní repertoár ve světově nejprestižnějších divadlech (La Scala v Miláně, San Carlo v Neapoli, Opera v Římě, Massimo v Palermu, Comunale ve Florencii, Musikverein a Konzerthaus ve Vídni, Státní opera v Hamburku, Colon v Buenos Aires, Národní divadlo v Praze, Opera v Budapešti). Oceňována je především jeho neuvěřitelná všestrannost. Dokáže suverénně dirigovat klasická díla (Prokofjev- Romeo a Julie, Čajkovskij - Šípková Růženka v Opeře v Římě, Verdiho La traviata v Mnichově), lehce se však pohybuje i na polích odlišných žánrů - spolupracoval např. s jazzovou zpěvačkou Diane Reeves na Umbria Jazz 2001 a s Quincy Jonesem na Global Forum 2003. Na Silvestrovském koncertě 2004 dirigoval na žádost italského prezidenta C. A. Ciampiho před 10 milióny televizních diváků živě v Quirinale. V roce 2006 debutoval se zajímavým pojetím Lazebníka sevillského v milánské La Scale a s operou Cosi fan tutte v Hamburské státní opeře. V loňském roce dirigoval v Royal Opera House ve Stockholmu Rossiniho Popelku za přítomnosti královské rodiny. Jeho repertoár a diskografie zahrnují také Rossiniho Stabat Mater, všechny Beethovenovy symfonie, díla Janáčkova i Dvořákova. V současnosti je uměleckým ředitelem Umbria Music Fest Italy a Umbria Music Fest Bratislava.
Pochlubit se může také DVD s operou Nabucco natočeným v Amsterdamu, Bartókovým Hradem hraběte Modrovouse nebo Bizetovou operu Džamilé. Nedávno debutoval v Jihoafrické republice s operou La traviata ve Státní opeře v Pretorii a vystupoval rovněž s Johannesburgským filharmonickým orchestrem.
DANILO REA
Danilo Rea je italský jazzový pianista. Pochází z Vicenzy, absolvoval Hudební konzervatoř svaté Cecílie v Římě. Debutoval v uskupení Trio di Roma s Robertem Gattem a Enzem Pietropaolim. V roce 1975, svou kariéru pak zahájil s italským orchestrem Perigeo. Ve svém repertoáru má mj. díla Cheta Bakera, Leeho Konitze, Steva Grosmanna, Phila Woodse nebo Kennyho Wheelera. Oceňovaný a žádaný je rovněž v oblasti popu, kde spolupracoval např. S Domenicem Modugnem, Pinem Danielem či Giannim Morandim. Jako sólista účinkoval v roce 1989 v Requiem za Piera Paola Pasoliniho v neapolském divadle San Carlo.
JITKA HOSPROVÁ
Jitka Hosprová se začala věnovat hře na housle v sedmi letech. Absolvovala plzeňskou konzervatoř a pražskou AMU. Od roku 1998 byla členkou Bennewitzova kvarteta, se kterým koncertovala doma i v zahraničí. V roce 2000 začíná spolupráce s vydavatelstvím Arco Diva, kde v lednu 2001 vychází její první sólové CD Rhapsody s díly výhradně českých autorů – Slavický, Martinů, Lukáš, Bodorová. V srpnu 2005 natočila orchestrální CD s nahrávkami českých violových koncertů ve spolupráci s PKO.
V roce 2005 debutovala v USA koncerty ve Washingtonu DC a New Yorku. Na základě úspěšného vystoupení zahajuje spolupráci s významnou newyorskou agenturou Hunstein Artists. V následující sezóně je již představena americkému publiku na řadě recitálů, veřejnost oslovuje vystoupením ve Washingtonu DC u příležitosti slavnostního předání ocenění Medal of Freedom Ronalda Reagana in memoriam Miladě Horákové. V sezóně 2007 se představila publiku v Los Angeles a Connecticutu jako sólistka French Chamber Orchestra, a také na sólovém recitálu v New Yorku.
Jitka Hosprová je rovněž vyhledávanou komorní hráčkou. Jako host často vystupuje s předními českými kvartety – Wihanovo kvarteto, Stamicovo kvarteto, Kocianovo Kvarteto, Epoque – kvartet, Appolon kvartet, Ensemble Martinů. Spolupracuje s významnými hudebními osobnostmi a interprety – Luigi Alberto Bianchi (housle), Ivan Ženatý (housle), Kateřina Englichová (harfa), Peter Dvorský (tenor), Štefan Margita (tenor), Adam Skoumal (klavír), Václav Hudeček (housle), Lubomír Brabec (kytara), Carlo Jans (flétna) a mnoho dalších. Jako sólistka se Jitka Hosprová představila na řadě významných domácích i světových hudebních festivalů a pravidelně vystupuje také za doprovodu předních českých a světových orchestrů - Vídeňský rozhlasový orchestr ORF, Orchestre national de Lorrain (Francie), Belgická filharmonie, French Chamber Orchestra, Camerata Adres Bello Chile, FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Moravská filharmonie Olomouc, Pražský komorní orchestr, Pražská komorní filharmonie aj. Pro český a francouzský rozhlas uskutečnila desítky nahrávek a záznamů koncertů, na svém kontě má řadu českých i světových premiér skladeb pro violu.
Jitka Hosprová hraje na italský nástroj z r. 1856 z dílny Andrea Postacchiniho a na český nástroj z r. 2010 (model Amati 1615) Petra Zdražila.
CZECH VIRTUOSI
Komorní orchestr Czech Virtuosi vznikl a zahájil svou koncertní činnost právě před dvanácti lety. Anglicko-italský název představuje zemi původu i úroveň, kterou soubor hodlá reprezentovat.
Za období své bohaté koncertní činnosti má orchestr na kontě na 300 koncertů, z toho třetinu v zahraničí. Členy souboru jsou koncertní mistři a sólisté na dechové nástroje dvou brněnských těles – Filharmonie a Janáčkovy opery. Doménou orchestru je hudba Mozartova, čemuž odpovídá i základní obsazení orchestru – 33 hráčů; jen ve Vídni soubor provedl souborně čtyři Mozartovy opery, některé z nich v nově restaurovaném zámeckém divadle v Schönbrunnu. V širokém repertoáru tělesa jsou však zastoupena i díla dalších světovým mistrů od baroka po současnost.
Czech Virtuosi jsou každoročně zváni na významné české i zahraniční hudební festivaly (Rakousko, Francie, Belgie, Španělsko, Holandsko, Polsko, Maďarsko, Německo a další). K nejprestižnějším patří koncerty ve slavném vídeňském Konzerthausu, Mnichově, Salzburku a koncertní turné v Japonsku.
Hosty orchestru byli nejen nejlepší čeští instrumentalisté, pěvci a sbory, ale také významní hosté ze zahraničí. Za dirigentským pultem stanuly tři desítky vynikajících umělců z USA, Rakouska, Francie, Japonska, SRN, Malajsie, Koreje, Belgie, Polska, a dalších.
Tradicí jsou adventní a vánoční koncerty v katedrálách, věnované hudbě barokních mistrů. Kromě profilového CD s hudbou Respighiho, Prokofjeva a Dvořáka natočili Czech Virtuosi též unikátní sérii CD pro belgickou společnost PHAEDRA - např. instrumentální koncerty belgických Mozartových současníků. Poslední nahrávkou je Pastorální mše českého skladatele a Mozartova současníka Fr. Maxe Knížete.
Publikum i odborná kritika cení na orchestru Czech Virtuosi stylovou čistotu, barevnost, dokonalou souhru a spontánní muzikálnost.
Program
Wolfgang Amadeus Mozart
Divertimento č. 1, K1 136
Symfonie č. 45, "Na odchodnou"
Koncert G dur pro violu a orchestr
Sólistka na violu: Jitka Hosprová
Přestávka
Antonín Dvořák
Serenáda op. 22
Samuel Barber
Adagio
Giacomo Puccini
“Crisantemi”
Wolfgang Amadeus Mozart
Malá noční hudba
Tagy: Festival, hudební festival, ItaliaArteFest, jazz, klasická hudba
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS