Mezinárodní varhanní festival představí českému publiku severskou hudbu
V bazilice sv. Jakuba v Praze se letos již po 18. koná Mezinárodní varhanní festival. Během osmi čtvrtečních večerů za největší pražské varhany usednou uznávaní umělci ze Švédska, Norska, Dánska, Litvy, Polska a také francouzští a čeští interpreti. Přehlídku světové varhanní hudby zahájí severská hvězda Hans Fagius. Švédský umělec přijíždí do Prahy poprvé a přiveze symfonické vize.
18. ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který se koná od 1. srpna do 19. září v bazilice sv. Jakuba v Praze, nabídne pražskému publiku osm čtvrtečních večerů plných objevné dramaturgie a nových hudebních zážitků.
"Jednotlivé recitály budou vždy tematicky zaměřené, například Hans Fagius se ve svém programu zaměří na symfonický styl ve varhanní literatuře (snaha o napodobení zvuku velkého symfonického orchestru). Zahraje dílo švédského autora H. Fryklöfa a 5. symfonii francouzského autora a tvůrce symfonického slohu Ch. M. Widora,“ přibližuje letošní ročník Irena Chřibková, titulární varhanice baziliky sv. Jakuba a zakladatelka společenství Audite Organum (Poslouchejte varhany), které festival pořádá.
„Pro velký ohlas z minulého ročníku jsme opět do programu festivalu zařadili i večer plný improvizace. Tentokrát v podání zkušeného polského interpreta Juliana Gembalského, “ dodává Irena Chřibková.
Jakob Lorentzen, varhaník z Dánska, představí hudbu severu a Francie, finský interpret Jan Lehtola si připravil kontrastně laděný program sestavený z poetických skladeb a virtuozních kusů svých krajanů. Mladá nadějná umělkyně z Litvy zase výběr ze skvostů německé hudby. Podrobnosti programu stejně jako životopisy vystupujících umělců najdete v příloze.
Festivalové koncerty začínají vždy od 19.00 hodin. Publikum bude moci díky projekci živého videozáznamu na plátno umístěné v přední části lodi chrámu sledovat interprety při hře. Jedna ze tří kamer bude snímat i pohyby nohou po pedálech, což při běžných varhanních koncertech není možné vidět.
Festival se koná pod záštitou místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR pana Karla Schwarzenberga a radního hlavního města Prahy pana Václava Novotného a za finančního přispění Hlavního města Prahy.
Předprodej vstupenek v síti prodejen: TICKETPORTAL (www.ticketportal.cz), VIA MUSICA (www.viamusica.cz).
Svatojakubské varhanySvatojakubské varhany jsou se svými 4 manuály 91 znějícím rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze a po olomouckém chrámu svatého Mořice druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více jak 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Jejich překrásně zdobenou barokní skříň od Abraháma Starka z Lokte mohou návštěvníci baziliky obdivovat dodnes.
Svatojakubské Audite Organum (Poslouchejte varhany) bylo založeno Irenou Chřibkovou, titulární varhanicí u sv. Jakuba a vyhledávanou interpretkou světového formátu v roce 1996. Chřibková postupně vytvořila několik pravidelných hudebních cyklů: Podzimní varhanní pondělky, Vánoční a Velikonoční koncerty a již zmíněný Mezinárodní varhanní festival. Bližší informace o programu a medailónky účinkujících najdete na www.auditeorganum.cz.Tagy: Festival, Koncert, varhanní festival, varhanní koncert
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS