Magazín kulturního dění v Praze a okolí

PKF – Prague Philharmonia přiváží dvacetiletý dirigentský talent z Venezuely a prvotřídní flétnistku z Francie; Ilyich Rivas a Magali Mosnier vystoupí tuto neděli v Rudolfinu

Ilyich Rivas
Ilyich Rivas
10.01.2014 10:46 | redakce ZaKulturou.cz

Nadcházející koncert Orchestrálního cyklu domácího tělesa PKF – Prague Philharmonia uvítá své abonenty a příznivce v novém roce ryze klasicistním programem. Tuto neděli 12. ledna od 19.30 hodin vystoupí na dirigentský stupínek ve Dvořákově síni Rudolfina jeden z nejmladších dirigentů, kteří kdy ve společnosti PKF účinkovali. Je jím vycházející hvězda z Venezuely, teprve dvacetiletý Ilyich Rivas. Program večera pak svou jemností a zároveň dynamičností naplní okouzlující flétnová hra jedné z nejnadanějších francouzských hudebnic Magali Mosnier.

Orchestr PKF – Prague Philharmonia, jenž ve své jubilejní dvacáté sezoně změnil původní název Pražská komorní filharmonie, se po několika koncertech vyžadujících velká obsazení vrátí pro tuto příležitost k subtilnějšímu uspořádání. Pod vedením dirigenta Ilyiche Rivase zahraje Symfonii D dur „Pastorální“, op. 4, č. 2 zakladatele tzv. mannheimské školy, Jana Václava Stamice Koncert pro flétnu a orchestr č. 2 D dur, KV 314 předního představitele hudebního klasicismu Wolfganga Amadea Mozarta a večer zakončí svěží Symfonií č. 4 B dur, op. 60 neméně proslulého klasika Ludwiga van Beethovena, jež je samotným autorem mimořádně ceněna.

Na koncert zbývají poslední volné vstupenky, které je možné zakoupit hodinu před začátkem koncertu na pokladně Rudolfina, na adrese náměstí Jana Palacha 79/1, Praha 1. Více informací je k dispozici na čísle 224 267 644, e-mailu vstupenky@pkf.cz, dále na www.pkf.cz nebo na Facebooku.

Entuziastický Ilyich Rivas je již ve svých dvaceti letech považován za velký příslib světa vážné hudby. Svým přirozeným talentem okouzlil publikum již v 16 letech, kdy poprvé vedl Atlantský symfonický orchestr. Za podpory svého otce, někdejšího hudebního ředitele Metropolitního státního symfonického orchestru v Denveru, se Rivas ve svém velmi útlém věku rozhodl živit tím, co miluje. „Jedna z nejdůležitějších věcí je být vášnivý. Užívám si dirigování jako žádnou jinou věc na světě, tak si chci užít každou chvilku toho, když jsem na pódiu,“ říká Rivas o dirigování.  Právě za jeho dramatičnost a vášeň a za schopnost nechat hudbu dýchat jej již ocenili mnozí hudební kritikové. „Ilyich Rivas je fenoménem, který si rychle získává jméno… soudě dle jeho debutu v Liverpoolské Královské filharmonii, je téměř znepokojujícím způsobem nadaný… jeho další dráhu se rozhodně vyplatí sledovat,“ uvedl britský list The Guardian.

Šarmantní flétnistka Magali Mosnier, která již v minulosti s PKF vystupovala, se publiku sólově představí při Mozartově Koncertu pro flétnu a orchestr č. 2 D dur, KV 314, jenž se dá označit za stěžejní opus flétnového repertoáru. Jedna z nejžádanějších flétnistek, která kromě sólistické kariéry zastává i pozici vedoucí orchestrální sekce Orchestre Philharmonique de Radio France, si své renomé zasloužila především ziskem prestižní ceny ARD v Mnichově a svým vystupováním na prestižních festivalech a v předních koncertních sálech, jako jsou salzburské Mozarteum, ludwigsburgský festival, berlínský Konzerthaus, amsterdamský Concertgebouw Mezinárodní festival v Mentonu, Potsdam Sanssouci a mnoha dalších.

 

 

Hudební ukázky skladeb, které zazní na nedělním koncertu:

Jan Václav Stamic – D dur „Pastorální“, op. 4, č. 2

http://youtu.be/xYse81PVbRQ

 

Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert č. 2 D dur pro flétnu a orchestr, KV 314

http://youtu.be/52NaK0iuFNw

 

Ludwig van Beethoven – Symfonie č. 4 B dur, op. 60

http://youtu.be/h7D746GtsWk

 


 

Program:

 

Jan Václav Stamic – Symfonie D dur „Pastorální“, op. 4 č. 2 

Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert č. 2 D dur pro flétnu a orchestr, KV 314

Ludwig van Beethoven – Symfonie č. 4 B dur, op. 60

 

 

 

Účinkují:

 

PKF - Prague Philharmonia

Ilyich Rivas – dirigent

Magali Mosnier – flétna

 


PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy světoznámého dirigenta Jiřího Bělohlávka pod původním názvem Pražská komorní filharmonie, aby vnesla do českého a posléze světového prostředí čerstvý vzduch nakažlivého hudebního elánu a touhy po znamenitosti nejmenšího detailu prováděné hudby. Již zanedlouho po svém vzniku se zařadila do okruhu nejrespektovanějších orchestrů České republiky a vybudovala si vynikající renomé v Evropě i ve světě. V čele ansámblu stojí od počátku sezony 2008–09 šéfdirigent a umělecký ředitel Jakub Hrůša, který se ve svých teprve dvaatřiceti letech těší vynikajícímu mezinárodnímu renomé. Zakladatel orchestru, jeden z celosvětově vysoce uznávaných českých dirigentů Jiří Bělohlávek, jej řídil do roku 2005, kdy se stal jeho čestným uměleckým ředitelem.

 

Orchestr má ve svém „rodném listě“ vepsánu svěžest, energičnost a perfekcionismus, stejně jako lásku k hudbě, jež vkládá do každého koncertu. PKF – Prague Philharmonia je rovněž ceněna pro svůj charakteristický zvuk, za nímž mimo jiné stojí její stěžejní repertoárová oblast, kterou je od počátku hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Tato sféra je její nejvlastnější doménou, z níž vychází a v níž exceluje na prvním místě. Repertoár dále stojí na skladbách éry romantismu a je dotvářen a ornamentován speciální sérií koncertů moderní a soudobé hudby, která je v nabídce českých orchestrů dosud ojedinělá.

 

V oblasti vzdělávání se PKF – Prague Philharmonia věnuje mladým talentovaným hudebníkům prostřednictvím projektu Orchestrální akademie, ale také dětem. Jako první orchestr v České republice začala pořádat speciální Koncerty pro děti, které jsou oblíbené nejen mezi dětskými, ale také dospělými posluchači. Díky své koncepci nepůsobí jejich program jako vzdělávací, ale naopak seznamuje děti s vážnou hudbou velmi zábavnou formou. Kromě koncertních řad věnovaných dětem připravuje také Koncerty pro školy. Novinkou sezony 2012-13 je organizace Koncertů pro školy v anglickém jazyce, které se rovněž těší prvenství mezi tuzemskými orchestry. Program pro děti dotváří dětský klub Notička, který se snaží obohatit jejich estetické cítění a rozšířit okruh aktivit ve volném čase.

 

PKF – Prague Philharmonia je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly, vystupuje v předních světových sálech a je pravidelným partnerem světoznámých dirigentů a předních interpretů, jakými jsou Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Jefim Bronfman, András Schiff, Shlomo Mintz, Sarah Chang, Isabelle Faust, Mischa Maisky, Magdalena Kožená, Anna Netrebko, Natalie Dessay, Rolando Villazón, Plácido Domingo, Elina Garanča, Juan Diego Flórez, Radek Baborák a řada dalších.

 

Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství, jako například Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon, EMI, Warner Music nebo Harmonia Mundi. Za některé z nich má na kontě taková ocenění, jako je Zlatá deska RAC Kanada v roce 2000, Cena Harmonie 2001 nebo francouzské ocenění Diapason d’Or v září 2007. Mezi pozitivními kritickými ohlasy vyčnívá kromě jiných živý snímek Smetanovy Mé vlasti z Pražského jara 2010 natočený pod dirigentskou taktovkou Jakuba Hrůši.

 

Více informací na www.pkf.cz.

 

PKF – Prague Philharmonia vystupuje s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy.


Magali Mosnier


Tagy: Koncert, PKF, Rudolfinum


Přidej komentář