Stará hudba z Basileje v Praze
(3. dubna 2012 – Praha) Universita staré hudby - Schola Cantorum Basiliensis je pro svou rozsáhlou sbírku dobových nástrojů, rozměrnou knihovnu hudebních děl, kvalitní výuku a neopakovatelnou tvůrčí atmosféru vysoce ceněná v celém hudebním světě. V roce 1933 ji v Basileji založil dirigent a mecenáš Paul Sacher, u něhož za války našli útočiště mnozí skladatelé – mezi nimi i Bohuslav Martinů.
Spolek pro podporu mladých absolventů Schola Cantorum Basiliensis má na svém kontě nejen několik úspěšných koncertů po celé Evropě, ale i sérii průkopnických nahrávek s objevnými dramaturgiemi. Koncertu v Praze se zúčastní legenda v oblasti staré hudby a spoluorganizátor koncertu doktor Peter Reidemeister.
„Pražský koncert, na němž vystoupí čeští absolventi institutu Karel a Cilka Valterovi, Lotyška Ilze Grudele a Marc Meisel z Francie přináší do Čech opravdu kvalitní umění, “ říká cembalistka a organizátorka cyklu barokní hudby Alena Hönigová. „V dnešní době, kdy i v hudební produkci vítězí reklama nad kvalitou, jsou takovéto projekty nejen výzvou pro nás pořadatele, ale i jedinečnou příležitostí pro českého posluchače, “ dodává Hönigová. Během dubnového večera zazní sklady J. S. Bacha, Bachova syna C. P. E. Bacha a G. P. Telemanna, jenž byl kmotrem C. P. E. Bacha.
Cyklus barokní hudby v centru vzdělání a kultury Domikánská 8 je v bohaté pražské nabídce unikátní tím, že nabízí starou hudbu hranou na historické nástroje. „Většina koncertů je spojená s dlouhou přípravou v knihovnách, hledáme nové věci, které by oslovily i dnešní posluchače,“ vysvětluje dále Alena Hönigová, která je sama vyhledávanou interpretkou barokní hudby.
Koncerty barokní hudby v centu Dominikánská 8 doprovázejí vizuální projekce, zasvěcené komentáře nebo neobvyklá spojení s novodobými styly např. jazzem. „Přála bych si, aby současní lidé byli hudbou, kterou hrajeme fascinovaní úplně stejně jako lidé tenkrát, “ říká mladá hudebnice.
Cyklus pokračuje koncertem 10. května, kdy v Praze poprvé vystoupí houslistka světového renomé Japonka Miki Takashi. Ta do české metropole přiletí přímo ze svého turné po Jižní Americe. Tématem květnového večera budou skladby Antonia Vivaldiho. Mezi jiným zazní v Čechách dosud neznámá díla z takzvané Ann Dawson’s Book.
Platformu Dominikánská 8 založil dominikánský řád při klášteře sv. Jiljí v Praze. Cílem tohoto ambiciózního projektu, který počítá s kompletní přestavbou kláštera v Husově ulici v centru Prahy, je po vzoru pařížské Collège des Bernardins vytvořit kulturní a vzdělávací centrum. V současné době, kdy ještě pokračují stavební úpravy, probíhá již v barokním refektáři několik programových řad: kromě hudebních večerů to jsou například literární setkávání či cyklus zaměřený na příběhy křesťanství 20. století. Více informací najdete na www.dominikanska8.cz
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS