Svátky hudby s Radkem Baborákem
Cyklus Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté, pod jehož hlavičkou se v období od října do května koná devět komorních koncertů, pokračuje v dubnu slavnostním koncertem, na kterém se představí světový hornista Radek Baborák. 17. dubna si v jeho podání můžete v kostele sv. Šimona a Judy vyslechnout skladby Michaela Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta, Felixe Mendelssohna Bartholdyho nebo Edvarda Hagerupa Griega. Vedle Radka Baboráka nebude chybět ani hostitel houslista Václav Hudeček a oba umělce doprovodí Pražští komorní sólisté.
“Baborák, to je prostě dokonalost! Když hraje, působí to, jakoby mu to šlo snad samo… pro mě je to génius…," vyjádřil se na konto tohoto vynikajícího umělce proslulý světový dirigent Seiji Ozawa a Svátky hudby mají tu čest přivítat jej opět po roce na svém pódiu. Tento hornista patří mezi nejvýraznější osobnosti mezinárodní hudební scény. Pravidelně sólově koncertuje s celou řadou světových orchestrů, spolupracuje se špičkovými dirigenty i sólisty. Je hostem prestižních festivalů a jeho koncerty jsou přenášeny a natáčeny rozhlasovými a televizními stanicemi po celém světě. Rozsáhlá diskografie zahrnuje ceněné nahrávky realizované u předních vydavatelství klasické hudby včetně EMI, Sony, Exton, Cryston, Suprafon, ArteNova. Je zakládajícím členem mnoha komorních souborů (Afflatus Quintet, Baborák Ensemble, Česká sinfonietta, Český hornový sbor).
Snad nejvýznamnější etapou Baborákovy kariéry bylo působení na postu sólohornisty Berlínské filharmonie byl v sezónách 2003 – 2010. Jako sólista s tímto tělesem vystoupil například na Salcburském velikonočním festivalu se sirem Simonem Rattlem a Ianem Bostrigem, v pražském Stavovském divadle s Danielem Barenboimem či v sále Berlínské filharmonie. Kromě Berlínských filharmoniků ovšem Baborák získal pomyslný skalp i mnohých dalších prestižních světových těles. Připomeňme například Mnichovskou filharmonii, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Bamberské symfoniky, Orchestr Radio France, Symfonický orchestr NHK Tokio, Petrohradskou filharmonii nebo Londýnský královský symfonický orchestr, kde se setkal s dirigenty zvučných jmen jako James Levine, Neeme Järvi, Daniel Barenboim, Simon Rattle nebo citovaný Seiji Ozawa.
Souběžně s dráhou sólisty byl zakládajícím členem Pražské komorní filharmonie, v osmnácti letech mu bylo nabídnuto místo 1. hornisty v České filharmonii, zcela výjimečně bez konkurzu, na kterém setrval dva roky. Od roku 1996-2000 působil jako solohornista Minchovských filharmoniků. V roce 2001 uzavřel roční exkluzivní smlouvu u Bamberských symfoniků. Jeho působení v orchestrech se uzavřelo v Berlínské filharmonii v sezonách 2003-2010.
Zcela samostatnou kapitolu tvoří Baborákovy aktivity na poli komorní hudby. Kromě již zmíněných ansámblů, které sám spoluzaložil, vystupuje v duu s klavíristkou Yoko Kikuchi, harfistkou Janou Bouškovou a varhaníkem Alešem Bártou. Je členem Berliner Philharmonisches Oktett, který je nejstarším souborem v historii Berlínských filharmoniků. Spolupracuje s Berliner Barock Solisten a dalšími mimořádnými muzikanty, mezi něž patří Yefim Bronfmann, András Schiff, Ian Bostrige, Emanuel Pahud, Albrech Mayer, Wenzel Fuchs, Lorenz Nasturica, Daishin Kashimoto nebo Guy Braunstein.
A kromě umělecké dráhy působí Radek Baborák pedagogicky jako docent v nadaci Artura Toscaniniho v Boloni, profesorsky hostuje na TOHO University v Tokiu a Escuela Superior de Musica Reina Sophia v Madridu. V současnosti vyučuje rovněž na AMU v Praze a ujal se role uměleckého vedoucího a garanta „znovuzrozeného“ orchestru Pražští komorní sólisté.
Orchestr je složen ze sólistů, komorních hráčů, profesorů AMU a Pražské konzervatoře a koncertních mistrů prestižních těles
Po vzoru legendárních Orpheus chamber orchestra přejali PKS netradiční systém zkoušení, kdy jsou jednotlivé skladby nastudovány jedním členem orchestru, který přebírá zodpovědnost za nastudování díla, volbu výrazu, frázování, styl, charakter a celkového vyznění skladby.
PKS jsou nejdéle působícím orchestrem svého druhu v Čechách. Založil je v roce 1961 violista Hubert Šimáček a legendární dirigent Václav Neumann jako určitou protiváhu ke hře v symfonických orchestrech. Spolupracovali s osobnostmi jako je například Henryk Szering, Josef Suk, Gideon Kremer, Václav Hudeček, flétnista Jaen-Paul Rampal, cembalistka Zuzana Růžičková, dirigent Libor Pešek. Po svých zakladatelích převzal umělecké vedení souboru cellista Václav Jírovec, po roce 2001 pak houslisté Petr Hůla a Bohuslav Matoušek.
Závěr cyklu v rámci jednadvacátých Svátků hudby bude v březnu patřit osvěžením v podobě setkání Václavem Hudečkem, který se poněkud netradičně 14. května představí jako host populárního Čechomoru.
Chcete-li si vychutnat opravdové svátky hudby, nenechte si tedy poslední koncerty letošního ročníku cyklu Svátky hudby v Praze, které pro vás budou připraveny v novém roce. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal. Více informací najdete na www.svatkyhudbyvpraze.cz.
Tagy: Koncert, Radek Baborák, Svátky hudby, Svátky hudby v Praze , Václav Hudeček
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS