Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Praha přivítá BÖN – NEJSTARŠÍ PRAMEN TIBETSKÉ KULTURY

bon tibet
07.05.2011 21:03 |

Tibetští mniši tradice BÖN poprvé v České republice

14. května až 9.června navštíví Českou republiku skupina mnichů nejstarší tibetské tradice bön z kláštera Mänri v severní Indii, aby představili naší veřejnosti duchovní kulturu, umění a vědění tibetského bönismu.

Občanské sdružení Potala se svými partnery Divadlem Archa, Centrem současného umění DOX, Bezejmennou čajovnou, CK Livingstone a dalšími připravuje na toto období pestrý kulturní program a ve spolupráci s domácími odborníky tematické workshopy a semináře.Realizaci pražské části projektu podpořilo grantem hl. m. Praha.

„Je to vůbec poprvé, kdy do České republiky přijíždí mniši nejstaršího duchovního pramene Tibetu - bönu,“ říká Zuzana Ondomišiová, významná česká tibetoložka, která zaštiťuje návštěvu mnichů v Praze. “Mniši z Mänri nepřijíždějí jako „folklórní soubor“, ale jsou autentickými nositeli své tradice,“ dodává.

15. a 16. května v pražském divadle Archa od 20 hodin představí mniši publiku čhamové tance, při nichž postupně oblékají masky a kostýmy božstev, hněvivých ochránců, historických a dalších postav své tradice.

„Hudební, taneční a divadelní prvky se spojí v jedinečnou pestrobarevnou performanci, která zasáhne smysly i emoce každého diváka,“ říká za pořadatele Michal Smolák z občanského sdružení Potala.

Smyslem tohoto starobylého umění je symbolické upevnění vítězství pozitivních sil nad silami negativními, obnovení řádu, harmonie a očista prostoru.

„Oba večery v Arše navodí sváteční atmosféru tibetského bönistického kláštera a vtáhnou diváka-poutníka do dějů, které jsou součástí tibetské kultury více než tisíciletí,“ dodává Michal Smolák.

Na taneční rituály naváže od 18. 5. série přednášek a workshopů s mnichy i domácími odborníky v Centru současného umění DOX. Návštěvníci se mohou těšit na workshopy, které přiblíží každodenní život v tibetském klášteře, tradici čhamových tanců, jejich symboliku a dále semináře, které se zaměřují na tradiční vědní znalosti, zejména tibetskou medicínu a astrologii.

V DOXu bude 17. 5. zahájena výstava velkoformátových panoramatických fotografií TIBET – KRAJINA MÝTŮ A LEGEND českého fotografa Jaroslava Poncara, který žije v Kolíně nad Rýnem. Výstava návštěvníky zavede do odlehlé a divoké krajiny západního Tibetu, kde se kdysi zrodilo původní tibetské náboženství bön a kde se do 8. století nacházelo centrum bönistické říše Žangžung.

Fotografie doplní výstava bönistického umění a rituálních předmětů zapůjčená ze soukromé sbírky a modlitební praporky z recyklovaného skla Dáši Štrosové. Výstava potrvá do 30. června.

Jeho Svatost 14. dalajlama o bönu napsal: „Tradice bön odkázala současné generaci solidní dědictví vzdělání a tréninku ve filozofii, klášterní disciplíně, obřadech a meditaci. Toto vzdělávání je podporováno kombinací studia literatury, živých diskusí a osobních kontemplací.“

Zároveň dalajlama uznal bön jako 5. duchovní školu Tibetu – existují tedy čtyři buddhistické a bön.


Po Praze mniši zavítají také do Plzně, Brna, Zlína a Hořic.


Další informace a podrobnosti k programu na www.potala.cz, www.tibetmysli.cz, www.divadloarcha.cz, www.doxprague.cz


Přidej komentář