Rytmy Afriky 2012– Šťastný sedmý ročník…
Stálice na podzimním pražském festivalovém nebi se letos zjevuje již po sedmé. Festival africké hudby a tance opět předkládá řádnou porci tradičních rytmů tohoto magického kontinentu. Tentokrát s ještě větším důrazem na neziskovou pomoc a podporu v Africe. V rámci festivalového večera se kromě mnoha hudebníků a tanečníků představí cca 15 neziskových organizací působících v České republice. Jaké konkrétní podoby může mít smysluplná pomoc a jak vy sami můžete přispět ke zlepšení situace v Africe? Přijďte, uvidíte, podpoříte!
Žhavá africká hudba a tanec jsou ovšem stále veledůležitou součástí této akce. Letošní program slibuje jak staré známé, tak i několik zbrusu nových překvapení včetně hlavní hvězdy přímo z Afriky! Nudit se rozhodně nebudete. A nenudili se ani pořadatelé při přípravách, poslední dva ročníky zakotvily ve vyhovujícím prostoru KC Vltavská, ten ovšem letos skončil. A tak bylo třeba najít opět jiný sál, rozhodnutí padlo na smíchovskou MeetFactory. Takže Rytmy Afriky zase tradičně putují… Po třetí se festival koná za podpory MHMP a po prvé jej dalším grantem podporuje též Ministerstvo kultury ČR. Děkujeme.
Hlavní hvězda přímo z AfrikyHarouna Dembélé a Parissi – v Praze se objevili poprvé v říjnu 2011, jejich vystoupení viděly tehdy pouhé dvě stovky návštěvníků a byl to dle očitých svědků nezapomenutelný zážitek. Bezkonkurenčně to nejlepší z africké hudby, co se tady dalo kdy zažít… Druhou příležitost si nenechte ujít ani vy!
Harouna Dembélé je bezpochyby jedním z nejlepších djembefolů (mistrů hry na djembe) současnosti. Představitel nové generace západoafrických muzikantů spojujících obrovské znalosti tradičních rytmů s vlivy současné hudby využívá bohatých zkušeností z afrického i světového působení. V současné době žije ve svém rodném městě Bobo Dioulasso (Burkina Faso), kde v roce 2004 založil skupinu “Parissi”, což v překladu z jazyka Bwaba znamená “vzájemná pomoc, solidarita”.
Na koncertě v Praze uvidíte devět muzikantů a tanečníků, kteří představí nástroje jako djembe, dunduny, n’goni, iama, balafony a další. Jejich vystoupení je výbuchem energie a magie západoafrické hudby, spojením tradice a současných hudebních vlivů. Tento zážitek by si rozhodně měli dopřát jak znalci západoafrické a etnické hudby, tak milovníci ryzí, živé a nefalšované hudebně taneční exploze.
A na co se dál můžete těšit? Tiditade – skvělý český afrobalet, jako jediní v historii festivalu se zúčastnili i všech předešlých šesti ročníků. Full-energy rhytmical orchestra Pararingapatam, seskupení pověstné strhujícím pódiovým výkonem. A nově se objevuje česko-americká hudební formace Marimba Mama s unikátním zvukem, jehož srdce tvoří tři marimby - tradiční africké dřevěné xylofony. Dále zbrusu nový projekt Ancient Groove Jana Vorlíčka (Pararingapatam) a Tomáše Kerleho (Pararingapatam, Marimba Mama) s repertoárem výhradně z malijské djembe a dununové tradice. Nádherný magický zvuk západoafrického strunného nástroje kora v podání Jardy Mugrauera ve vystoupení nachystaném speciálně pro letošní Rytmy Afriky. A na závěr taneční set DJ Sukiho.
Tagy: africká hudba, africký tanec, Festival, meetfactory, Rytmy Afriky
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS