Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Předání cen 17. ročníku soutěže CZECH PRESS PHOTO 2011 zahájí stejnojmennou výstavu

001_Foto_roku_cpp2011_01_krupar
STANISLAV KRUPAŘ, Reflex: Z nepokojů na severu Čech, Varnsdorf, 10.9. 2011. Zdroj: CPP
08.11.2011 23:16 | V úterý 15.listopadu  se v Brožíkově síni Staroměstské radnice  koná ceremoniál předání cen 17.ročníku soutěže CZECH PRESS PHOTO 2011 za přítomnosti prezidenta republiky a primátora Prahy.

Hlavní cenu  „Křišťálové oko“ s titulem FOTOGRAFIE ROKU 2011 převezme Stanislav Krupař, Reflex, a další významnou cenu Grant Prahy převezmou Alena Dvořákova a Viktor Fischer, Afisfoto.

 

Ceny převezme i dalších 30 předních českých a slovenských fotografů, kterým v osmi soutěžních kategoriích  přiznala  ocenění mezinárodní porota.

 

Letos už počtvrté budou předány zvláštní ceny pro mladé fotografy do 25 let. Celkem 6 mladých převezme Canon Junior Awards.

 

Dále budou předány tyto ceny: Cena UNHCR, vysokého komisaře OSN pro uprchlíky,

Dvě ceny Nikon Sport Award , Cena Academic.

 

 

Od 16. listopadu bude pro veřejnost v  Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice otevřena  výstava 17.ročníku CZECH PRESS PHOTO 2011. Tentokrát obsahuje na 500 fotografií, oceněných i dalších vybraných z celkového počtu 3 744 soutěžních snímků od 288 fotografů. Jako každoročně, i tentokrát je zrcadlem života a světa uplynulého roku.

Součástí výstavy je i kolekce držitele loňského Grantu Prahy Czech Press Photo 2010 Romana Vondrouše nazvaná Fragmenty metropole, která je výsledkem ročního tvůrčího stipendia udělovaného pražským primátorem. Kolekce je vystavena v románsko-gotických prostorách Staroměstské radnice.

 

___________________________________________________________________________ Výstava na Staroměstské radnici v Praze je  pro veřejnost otevřena od 16.11.2011 do 31.1.2012, a to denně od 10 do 18 hodin. Vstupné činí pro dospělé 100 Kč, pro studenty a seniory 60 Kč. Hromadné školní výpravy 30 Kč za osobu (min. 10 studentů).

K výstavě je vydán 64 stránkový katalog vítězných prací.

___________________________________________________________________________  

I letos se vypisuje CENA DIVÁKŮ. Rozhodnou o ní sami návštěvníci výstavy vyplněním anketního lístku v prostorách výstavy.

Ankety čtenářů internetového portálu iDNES.cz a Alik.cz (pro děti do 14 let) probíhají do 14. listopadu a jejich vítězové budou oznámeni na ceremoniálu předání cen.

Putování výstavy po světě zajišťuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

 

Titul FOTOGRAFIE ROKU Czech Press Photo 2011 získal snímek z vleklých  sociálních nepokojů na severu Čech, jejichž roznětkou byl mačetový útok romských mladíků proti bílým návštěvníkům baru, následovaly protestní pochody a demonstrace místních obyvatel a vzniklé situace začaly využívat exponenti ultrapravicových sil.  Kromě policejních zásahů jsou politici, zdá se,  zatím bezradní. Mezinárodní porota Czech Press Photo zdůvodnila své  ocenění tohoto snímku slovy:
„Vítězný snímek je silná novinářská fotografie poutající pozornost k vážnému současnému sociálnímu problému nejen v České republice.“

 

Kdo je Stanislav Krupař –

držitel Hlavní ceny Czech Press Photo 2011?

 

Definice Hlavní ceny: “Titul Fotografie roku je udělován fotografii, kterou mezinárodní porota soutěže hodnot ínejvýš z hlediska novinářských kvalit (aktuálnost, výmluvnost, informativnost, pohotovost), symbolizuje závažné téma roku a má vynikající úroveň estetickou.“ 

 

STANISLAV KRUPAŘ (15.4.1972 v Pardubicích) po studiu na gymnáziu a následně na lesnické a dřevařské fakultě MZLU v Brně pracoval jako vychovatel v pasťáku, učitel ve zvláštní škole a léta i jako nádeník na zemědělských farmách v Anglii.

 Fotografii se vážně věnuje od r.2002. Publikuje v českých i zahraničních médiích ( Die Zeit, GEO, National Geographic, Ogonek) a spolupracuje a sympatizuje s nevládními organizacemi (Hnutí Duha, Greenpeace, Světlo pro svět).

Dlouhodobě pracuje na dvou tématech – fotograficky dokumentuje ultrapravicovou scénu a mapuje obnovu šamanismu na jižní Sibiři. Od roku 2009 je jedním ze tří kmenových fotografů týdeníku  Reflex.

Ocenění:

2011    Fotografie roku – hlavní cena Czech Press Photo

            1.cena – Aktualita, Czech Press Photo

            Cena UNHCR, Czech Press Photo

2010    1.cena - Příroda a životní prostředí, Czech Press Photo

            3.cena - Ringier Photo Award International

2008    3.cena – Portrét, Czech Press Photo

2004    Čestné uznání – Každodenní život, Czech Press Photo

2003    3.cena - Reportáž, Czech Press Photo

2002    1.cena – Fotosymposium, Bad Herrenalb (Německo)

 

 

PŘÍBĚH VÍTĚZNÉ FOTOGRAFIE

 

„Už při cestě z náměstí, v tu sobotu 10. září, bylo jasné, že  to ve Varnsdorfu dopadne špatně. Davy lidí, snad jich bylo kolem osmi set, zaplavily ulice a šly až nezvykle klidně směrem k romské ubytovně Sport. Po týdnech napětí ve Šluknovském výběžku, po několika brutálních napadeních, za kterými stáli romští výrostci, byly emoce místních vybičované. V průvodu pochodovaly i desítky ultrapravičáků, neonacistických rváčů, a mnozí z místních občanů se nezdráhali mašírovat po jejich boku. Frustrovaní lidé v kraji, kde je šestnáctiprocentní nezaměstnanost, se rozhodli, že je ti nahoře konečně musejí začít brát vážně.

 U mostu přes řeku, jen pár desítek od zbědované ubytovny Sport, která se v očích demonstrantů stala symbolem všech problémů kraje, ale policie průvod zastavila. Vzduchem začaly okamžitě létat kameny, lahve i popelnice. Dav si chtěl s cikány vyřídit účty.

 Já se v tu chvíli namáčkl přímo na policejní kordon, uhýbal letícímu kamení a vyčkával. Kolem hospody a herny naproti přes ulici, v území nikoho mezi policií a nácky, zevloval hlouček  štamgastů. Právě z něj vystoupil chlapík s šátkem kolem hlavy, ve fialovém triku, v kalhotách od malty, jako by si právě odskočil na pivo. Ten chlápek, něco přes padesát, možná víc, se začal dohadovat s policisty, proč že cikány chrání. Vykřikoval a hrozil, kolem dál přilétalo kamení a demonstranti běsnili. Policie použila vodní dělo. Spíš tedy jen tak pohrozila, den byl horký, letní,  byla to spíš příjemná sprcha. Ale také symbol. Ten zedník se ale zastrašit nenechal. Šel odhodlaně dál proti policejním těžkooděncům. Frustrovaný mučedník. Já stál šikovně tak, že voda na mě nemohla, ale já fotit ano. O týden později, na témže místě, jsem ho znovu potkal. Vedle herny – hospody, stejně oblečeného. Prý se jmenuje Květoš a ve Varnsdorfu je sám přistěhovalec, bydlí tu jen šestnáct měsíců…“

 

 

                                                                                                          Stanislav Krupař



Tagy: Czech press photo


Přidej komentář