Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Rumunský fotograf mapuje krásu postkomunistických trosek

Výstava rumunsky institut
Rumunský fotograf mapuje krásu postkomunistických trosek
16.05.2012 15:55 | Krása je neúmyslně vedlejší produkt. Tak popisuje Serban Bonciocat, rumunský fotograf architektonického dědictví, své snímky postkomunistických průmyslových krajin, které jsou součástí výstavy Soumrak, jenž se pro českou veřejnost otevře dne 22. května 2012. Výstavu přináší do Prahy Art Imaging, studio zajišťující reprodukce obrazu v prémiové kvalitě, společně s Rumunským kulturním institutem v České republice.

 

Serban Bonciocat (45) se zabývá fotografováním post-komunistické průmyslové krajiny v celém Rumunsku téměř 20 let. Fotografie, které jsou součástí výstavy Soumrak, byly vyfotografovány v silně průmyslových lokalitách, jako je Hunedoara, Copsa Mica, Giurgiu, Zlatna, Brasov a Resita nebo Calan. Z děl mluví hluboké škody v krajině způsobené průmyslem a dopad na životy lidí v těchto lokalitách. Většina objektů, které Bonciocat fotografoval, již neexistují, a proto má jeho umění  jedinečnou dokumentární hodnotu.

Výstava Soumrak prezentuje 27 fotografií, které byly tištěny na špičkový umělecký papír studiem ArtImaging. Bude otevřena od 22. května do 8. června a bude přístupná veřejnosti v prostorách Rumunského kulturního institutu v Praze od 10 do 17h. Vystavované obrazy jsou na prodej a lze je také objednat v různých formátech prostřednictvím on-line katalogu ArtImaging.

 

"Jsme poctěni a hrdi na to, že můžeme Praze ukázat právě rumunského fotografa s takovým  duchovnem a introspekcí," komentovala výstavu Flavia Parvu, majitelka ArtImaging, která se narodila v Rumunsku. Parvu  žila 13 let v Kanadě a do Prahy se přestěhovala se svou rodinou v roce 2009. "Rozhodli jsme se otevřít naše studio, protože věříme v potenciál umění ve východní Evropě. Kromě krásy, také umění má často léčivou sílu. Kromě odprostění se od minulých epoch je třeba se otevřít a podívat se na svět z jiné perspektivy, "dodala.

 

Bonciocat publikoval své fotografie v četných architektonických knihách a sbírkách. Dosud vydal pět zvláštních sbírek fotografií:

Reed. Tradiční domy v dunajské deltě - Igloo Media Publishing House 2008

Culas. Šlechtické domy v Rumunsku - Igloo Media Publishing House 2006

Kombinat. Průmyslové ruiny zlatého věku - Igloo Media Publishing House 2007

Hațeg. Země kamenných kostelů - Igloo Media Publishing House 2007

Kastello. Románské paláce v Rumunsku – 2008.

Kromě toho se podílel na spolupráci při mnoha výstavách a architektonických sbírkách a knih fotografií, včetně sbírek Domy z Rumunska - 2007, Interiéry z Rumunska - 2007 a ​​Kanceláře v Rumunsku - 2008.

 

ArtImaging je prémiové studio reprodukcí obrazů sídlící v Praze. Použitím technologie muzejního kvalitního digitálního snímání a dodržováním archivních tiskových norem – produkuje technologii Giclée, kdy je dílo k nerozeznání od originálu. ArtImaging je tu pro vizuální umělce, muzea, místní umělecké galerie a sběratele umění, kteří si chtějí chránit své sbírky před poškozením a krádeží. Studio se inspirovalo od Gary T. Kerr, fotografa a podnikatele v digitálních zobrazovacích technologiích. 



Přidej komentář