Magazín kulturního dění v Praze a okolí

V Galerii UFFO se představí výjimečný tvůrce a sochař Kurt Gebauer

Ony: Kurt Gebauer v Galerii Uffo
Ony: Kurt Gebauer v Galerii UFFO
19.10.2018 13:02 | redakce ZaKulturou.cz

Kurt Gebauer je jedním z nejoriginálnějších českých tvůrců – umělec, iniciátor, inspirátor, učitel a filozof. Tvoří s fantazií, hravostí, angažovaností i neutuchajícím humorem. Moudře a neotřele se už přes půl století vyjadřuje k obecně lidským tématům, jako i k aktuální politické a společenské situaci. Na umělecké scéně se s energií sobě vlastní pohybuje od 60. let 20. století a nezahálí dodnes. Slavnostní zahájení výstavy nazvané ONY se bude konat v úterý 23. října od 18 hodin v Galerii UFFO. Během vernisáže zazpívá Tereza Anna Dragounová pod vedením Ivety Aman ze ZUŠ v Trutnově.

Profesor Kurt Gebauer se narodil 18. srpna 1941 v Hradci nad Moravicí, je to český výtvarník a vysokoškolský pedagog. Studoval na Střední škole uměleckých řemesel v Brně, na Střední průmyslové škole kamenické a sochařské v Hořicích a poté na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Vincence Makovského a Karla Lidického. V roce 1965 absolvoval stáž u profesora Otto Herberta Hajka ve Stuttgartu na Staatliche Akademie der Bildenden Künste a v roce 1972 pobýval u profesora Césara Baldacciniho.

„Kurt Gebauer je víc než sochař, stal se přítelem živlů,“ představuje autora kurátorka Galerie UFFO Paulina Skavova. V Galerii UFFO se rozprostře vodní svět, ve kterém autor nenápadně fotí ženy, jako by to byly pohyblivé sochy bohyň. Z desítek amatérských, kompozičně neatraktivních snímků pohlednicových formátů pak skládá velké panely nazvané Kurtichy. V jejichž názvu se pojí umělcovo křestní jméno Kurt s příjmením Tichý, k němuž Gebauer odkazuje. Miroslav Tichý byl kyjovský podivín bezdomoveckého vzezření, který tajně fotografoval podomácku vyrobenými aparáty ženy například na plovárně, až se z něho ke stáru stal jeden z nejdráže prodávaných českých fotografů.

„Kurt Gebauer mimo jiné vystupuje také jako sběrač, jehož objekty vytvořila příroda a on je pouze uspořádal nebo zasadil do jiného kontextu,“ doplňuje Skavova. Například samorost umístil do oválného rámu a nazval ho Žena z lepší společnosti. Kmen stromu s větvemi trčícími jako ruce uložil do postele, až připomíná Otesánka, který by návštěvníka co chvíli snědl. Jako kdyby chtěl Kurt Gebauer vzkázat, že umění je někdy pouze jistým druhem kutilství.

Výstavu sochaře Kurta Gebauera nazvanou ONY, mohou návštěvníci zhlédnout do 4. prosince 2018.



Tagy: sochař, výstava


Přidej komentář