Variabily Radka Kratiny ve studiu Dynamo design
„Výstava není velká, ale nabízí průřez celým Kratinovým dílem,“ říká iniciátor výstavy a managing partner Dynama Michal Richtr. Ten umístil variabily přímo do pracovního prostoru studia, na stěny místností a do mezipatra. Návštěvníci tak vedle výstavy mohou pozorovat, na čem tu grafičtí designéři zrovna pracují. „Pokud budou lidé zvědaví a někdo z nás bude mít zrovna volnou chvíli, rádi jim nějaký aktuální návrh ukážeme,“ říká za desetičlenný tým Dynama jeho creative director Libor Jelínek, znávaný autor log a jednotných vizuálních stylů mnoha známých firem, institucí i kulturních akcí.
Výstava Radka Kratiny je v galerii Dynamo design už třetí v pořadí: své obrazy tu loni vystavil už Jiří Černický, následovaly objekty Stanislava Kolíbala. A do konce letošního roku by se tu měly objevit ještě fotografie Jana Svobody. „Všichni vystavující patří k racionálně založeným umělcům, kteří svá díla odvozují z přesně promyšleného konceptu – a právě tím jsou nezaměnitelní a sví,“ říká Michal Richtr, podle něhož je takový přístup blízký jemu i jeho kolegům. Výstava Kratina v Dynamu bude otevřena do 31. května, vždy od pondělí do pátku od 10 do 18hodin, vstup je zdarma.
Dynamo design je studio specializované na grafický design, branding a vizuální komunikaci. K jejich nejnovějším projektům patří logo a vizuální styl pro Air Bank, nový design festivalu Rock for People, kompletní grafika akce Praha město literatury (s projektem nominovaným na cenu Grand Czech Design se nyní Praha uchází o titul Kreativní město literatury udílený UNESCO) ad. Spolumajitel Dynamo design Michal Richtr má k současnému umění vztah a společně s kolegy se jím rád obklopuje. I proto se rozhodl ve studiu pořádat výstavy pocházející z privátních sbírek. Umění je v Dynamu instalováno přímo v pracovním prostoru, v atriu budovy nebo na rezidenčním dvoře.
Radoslav Kratina, významný český výtvarník se narodil 2. 12. 1928 v Brně, zemřel 10. 9. 1999 v Praze. Kratina byl analytickým umělcem, který své dílo pečlivě promýšlel. Zároveň vyzýval diváka ke hře: svoje objekty konstruoval tak, aby byly nekonečně proměnlivé. Absolvent Školy uměleckých řemesel a VŠUP Praha začínal v 50. letech v oblasti užitého umění: navrhoval geometrické vzory na šaty a závěsy a je také autorem podnětných dětských hraček. V roce 1958 vytvořil design látek pro EXPO v Bruselu. V letech 1963-67 vznikla série jeho monotypů, experimentálních otisků a frotáží. Od 60. let experimentoval s prostorovými strukturami ze zápalek a ze dřeva. Svá nejznámější díla - variabily z perfektně opracovaných kovových součástí – vytvářel od 70. let až do své smrti. Díla Radoslava Kratiny jsou zastoupena v Národní galerii v Praze a v mnoha dalších českých i zahraničních sbírkách.
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS